یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

فرزند ارشد زنده‌یاد «حسین شیدایی» هنرمند ارزنده و ماندگار تئاتر استان لرستان ضمن حضور در دومین روز از بیست و نهمین جشنواره‌ی تئاتر استان لرستان، گفت: تئاتر عضوی از خانواده‌ی حسین شیدایی بود.
به گزارش یافته، مزدک شیدایی در حاشیه بیست و نهمین جشنواره‌ی تئاتر استانی در بروجرد، در توصیف پدر خویش، گفت: زندگی در کنار حسین شیدایی سراسر آموختن و یادگیری بود.
وی افزود: هر زمان که پدر نمایشنامه‌ای را برای اجرا در دست می‌گرفت، زنده‌یاد مادرم که عاشقانه همسرش را دوست داشت، فضای خانه را برای او مهیا و آماده می‌کرد تا تمرکز کافی داشته باشد و کمترین زمانی که مرحوم پدر برای تمرین و اجرای یک نمایش صرف می‌کرد بین ٤ تا ٦ ماه بود که گاهی مواقع، مثل نمایش دزد بازی یا بارگه داد پیش می‌آمد که ما ایشان را تا چند هفته از نزدیک نمی‌دیدیم.
فرزند ارشد زنده‌یاد حسین شیدایی اظهار داشت: پدر در آموختن هر آنچه می‌دانست به دیگران، خست نمی‌کرد و با جان و دل آموخته‌های خود را در اختیار دیگران قرار می‌داد.
مزدک شیدایی، تئاتر را یکی از اعضای خانواده‌ی اش معرفی کرد و گفت: تئاتر در رگ‌های پدر جاری بود و اعضای خانواده‌ی ما همواره پدر، مادر، ٣ فرزند و تئاتر بودند و ما نفس به نفس با تئاتر زیستیم و بزرگ شدیم...
وی ادامه داد: مرحوم حسین شیدایی در کار تئاتر به دنبال منفعت شخصی نبود و بارها می‌گفت که اگر دوباره متولد شود، بازهم تئاتر را انتخاب می‌کند و هیچ‌گاه برای پول یا منفعت مالی به تئاتر نگاه نکرد.
فرزند زنده‌یاد شیدایی در پایان ضمن تقدیر و تشکر از برگزارکنندگان جشنواره‌ی تئاتر استان لرستان، رونمایی از سردیس استاد «حسین شیدایی » در آیین اختتامیه را اقدامی پسندیده و ماندگار خواند و گفت: امیدواریم این اتفاق برای سایر هنرمندان شاخص دیار لرستان در زمان حیاتشان به وقوع بپیوندد.
 
تئاتر لرستان آینده‌ی روشنی پیش رو دارد
عضو هیات داوران بیست و نهمین جشنواره‌ی تئاتر استانی، با اشاره به ظرفیت و جایگاه ویژه‌ی تئاتر لرستان در کشور، گفت: تئاتر لرستان آینده‌ی روشنی را پیش رو دارد.
وحید لک با اشاره به کیفیت مطلوب آثار حاضر در جشنواره‌ی تئاتر استان، گفت: ظرفیت تئاتر استان بیش از آن چیزی است که در این جشنواره شاهد آن هستیم و این بدان دلیل است که چهره‌های شاخص تئاتر استان در این ایام به اموری همچون آموزش یا اجرای عمومی است مشغول هستند و مسئولین با نگاه درست خود از این جشنواره برای کشف و شناسایی جوانان مستعد بهره گرفته‌اند.
وی افزود: جوانان حاضر در این جشنواره مستعد و خلاق هستند و می‌توانند در کنار بزرگان و هنرمندان شاخص استان، آینده‌ای روشن را برای تئاتر لرستان رقم بزنند.
مشاور ارشد مدیر کل هنرهای نمایشی کشور، شکل برگزاری جشنواره‌های تئاتر استانی در کل کشور را مناسب ارزیابی کرد و گفت: کاملاً واضح است که هر اتفاق هنری و تئاتری، اثرات ماندگار و مناسبی بر روی جامعه دارد، اما بهتر است که در شکل برگزاری جشنواره‌ها تجدید نظر صورت گرفته و اینگونه رویدادها فقط به اجرای تئاتر و رقابت برای رسیدن به جشنواره‌ی فجر معطوف نشود و جشنواره به یک بسته‌بندی تخصصی شامل برگزاری نشست‌ها و بازارهای تخصصی، نمایش آثار ماندگار تئاتر کشور و جهان و همچنین فرصتی برای تبادل اطلاعات به روز و جدید تبدیل گردد.
 
                            
«خونه گازیا» آخرین اجرای بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان لرستان
«خونه گازیا» از شهرستان الیگودرز به عنوان آخرین نمایش بیست و نهمین جشنواره‌ی تئاتر استان لرستان، شامگاه امروز به روی صحنه رفت.
این نمایش نوشته و کار وهاب امرایی است که به همت انجمن هنرهای نمایشی شهرستان الیگودرز تهیه شده است.
در این نمایش احمد رضا هداوند، سیما سالاروند، نیلوفر شیخ انصاری، سعید پیامنی، نرگس دلیخون، اشرف حسینی، نگین نعمت الهی، مهدیه فریدونی، محمد صادقی و نادر بهنام فرد به ایفای نقش پرداختند.
«خونه گازیا» روایتگر داستان یک خانواده است که از طریق گاز پرکنی امرار معاش می‌کنند و خانه‌ای که در آن سکونت دارند با حرص و طمع و دسیسه‌های داماد خانواده در آستانه‌ی فروش قرارگرفته که در نهایت به نابودی و متلاشی شدن کانون خانواده می‌انجامد.

 

شایان ذکر است بیست و نهمین جشنواره تئاتر، پنجشنبه شانزدهم شهریورماه با نمایش زمستان ٦٦ از بروجرد و نمایش آتور از خرم‌آباد در تالار زرین‌کوب مجتمع فرهنگی هنری بروجرد آغاز شد.
در نوبت بعدازظهر اولین روز از جشنواره نمایش ال ای - دی از شهرستان دورود و نمایش خنده‌ی گندم، رویای آرد از شهرستان خرم‌آباد به روی صحنه رفت.
دومین روز جشنواره با اجرای نمایش جن‌گیر از شهرستان نورآباد و نمایش دن کامیلو از خرم‌آباد و خونه گازیا از الیگودرز همراه بود.
آیین اختتامیه‌ی بیست و نهمین جشنواره‌ی تئاتر استان لرستان، شنبه، هجدهم شهریورماه و هم‌زمان با عید سعید غدیر خم در تالار دکتر زرین‌کوب مجتمع فرهنگی هنری بروجرد و با حضور مسئولین استانی و شهرستانی، هنرمندان و شرکت‌کنندگان در جشنواره و علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی برگزار خواهد شد.

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا