یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

هم‌زمان با ایام سالگرد هنرمند فقید لرستان "استاد رضا سقایی" جشنواره جایزه استاد رضا سقایی برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری یافته، اولین جشنواره جایزه استاد رضا سقایی شامگاه جمعه 13 مرداد با حضور هنرمندان و اساتید مطرح استان لرستان در تالار شهید آوینی مجتمع فرهنگی هنری ارشاد برگزار گردد.
35  اثر از کل استان لرستان به این جشنواره ارسال شده بود که در پایان، آثار برگزیده معرفی شدند.

 


رسالت موسیقی ارتقاء نفس انسان است
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان گفت: رسالت موسیقی ارتقاء نفس انسان است و مرز موسیقی خوب و بد در همین موضوع خلاصه می‌شود.
حجت‌الاسلام حمیدرضا حنان در آیین اختتامیه‌ی نخستین جشنواره‌ی استانی آواز، جایزه‌ی استاد رضا سقایی، با اشاره به جایگاه ویژه‌ی این هنرمند فقید در هنر و به‌خصوص موسیقی لرستان، گفت: بنا بر جایگاه و شخصیت استاد سقایی، بر آن شدیم تا جشنواره‌ای را به نام ایشان راه‌اندازی کرده و از این طریق مسیر را برای کشف استعدادها و توانمندی‌های جوانان و نوجوانان به موسیقی و آواز هموارتر سازیم.
وی افزود: موسیقی مهم‌ترین شاخصه‌ی استان لرستان است و ما باید تلاش کنیم تا این شاخصه را به خوبی در سطح کشور معرفی نموده و از آن بهره‌برداری کنیم.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان، تصریح کرد: بنده معتقدم دیپلماسی هنری از دیپلماسی فرهنگی مهم‌تر و مؤثرتر است و ما می‌توانیم پیام اسلام، قرآن و انقلاب را از طریق هنر انتقال داده و آن را در سایر نقاط جهان نیز به منصه‌ی ظهور برسانیم.
حنان تاکید کرد: موسیقی رسالت دارد و بنا بر نظریه‌ی برخی بزرگان عرفان و فلسفه هنر، رسالت موسیقی و رسالت انبیاء (ع) هر دو ارتقاء نفس انسان است، با این تفاوت که پیام انبیاء الهی از جنس وحی است و پیام موسیقی از جنس آهنگ که هر دو از جهان بالا نازل می‌شوند و به عنوان مثال ابن‌سینا نیز بارها به این موضوع اشاره کرده است.
وی مرز بین موسیقی خوب و موسیقی بد را همین موضوع ارتقاء نفس دانست و ابراز داشت: موسیقی از مصادیق لهو و لعب نیست و هرگاه موسیقی موجب ارتقاء نفس شود، خوب است و هرگاه ناظر به شهوت، هوای نفس و مسائل این‌چنینی باشد باید آن را مصداق موسیقی بد تلقی نمود.
حنان با اشاره به تغییر رفتار معنادار برخی چهره‌های سیاسی که مخالف اجراهای موسیقی هستند و آن را منافی آموزه‌های اسلام می‌دانند گفت: آنچه از موسیقی بد، مخرب‌تر است، این است که مصادیق موسیقی بد را بنا بر اهداف جریانی و سیاسی بزرگ جلوه دهیم و به دنبال بهره‌برداری از نام موسیقی برای رسیدن به اهداف سیاسی باشیم.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان خاطر نشان ساخت: موسیقی ابزار ایجاد شادی در جامعه است و این شادی می‌تواند موجب اتحاد نفس‌ها شده و وحدت نفس‌ها، جامعه را به وحدت مطلق که خدا است نزدیک‌تر می‌کند.
 
موسیقی لرستان مدیون استاد رضا سقایی
 رییس انجمن موسیقی لرستان گفت: به جرات می‌توان گفت فرهنگ و هنر موسیقی لرستان مدیون استاد رضا سقایی است.
امین عباسیان هم در این مراسم گفت: مرداد، ماه خوبی برای موسیقی و آواز لرستان نبوده است، استاد سقایی، قهرمانی و صادقی عزیزانی بودند که دعوت حق را در این ماه لبیک گفتند و از جمع ما رفتند.
عباسیان ضمن تشکر از اساتید محترم افزود: دوستان و اساتید محترم با حمایت معنوی خود باعث دلگرمی این جشنواره شدند.
وی در ادامه بیان کرد: برای سال‌های آینده از همین‌جا از جناب حنان این درخواست راداریم که این جشنواره به صورت کشوری برگزار شود زیرا به جرات می‌توان گفت فرهنگ و هنر موسیقی لرستان مدیون استاد رضا سقایی ست، زمانی که موسیقی لرستان تریبونی نداشته آقای سقایی توانسته این نقش را به خوبی ایفا نماید لذا حق ایشان هست که ما همیشه یادشان را گرامی بداریم.


 

تجلیل از هنرمندان:

شایان ذکر است در این مراسم از هنرمند پیشکسوت حسین فرجی تجلیل شد.

نفرات برتر:

بخش علیدوستی: پیمان ندری از الشتر

بخش شاهنامه‌خوانی بختیاری: یوسف آهوخوش و کیخسرو دهقانی از الیگودرز

بخش مقام قطار: مهدی مرادی گلدسته از کوهدشت

بخش مقام هوره و مور: حسین پیری دلفان از دلفان و سعید جافری از الشتر

بخش مقام خسرو شیرین: حسین مرادی‌مطلق از خرم‌آباد

 بخش مقام‌های بالاگریوه: هرمز پاپی از اندیمشک

 بخش جشنواره ملی جوان: میلاد فلاحی، میلاد علیپور راد، حسن سالاروند، امیرحسین بسطامی، شاهرخ پیمانی، فرید غلام‌زاده، سبحان امرایی

دیدگاه‌ها   

#1 عباس 1396-05-14 15:01
درود بر استاد حنان .زنده باد مرد لر
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا