یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

‌ تقویم امروز به‌روز جهانی موزه و میراث فرهنگی اشاره می‌کند. با توجه به‌روز روابط عمومی در این هفته باید گفت: اداره میراث و گردشگری استان لرستان در دیواری از فاصله با خبرنگارها، سنگ میراث لرستان را به سینه می‌زند. شاید هم می‌خواهند ارزش میراث را فقط در کلمات خشک "لرستان تاریخی" خلاصه کنیم. میراث مخفی!
میراث فرهنگی به کلیه‌ی آثار باقی‌مانده از گذشتگان گفته می‌شود که دارای ارزش فرهنگی باشد. این آثار می‌تواند دربرگیرنده‌ی آثاری مانند بناهای تاریخی و یا آداب و رسوم خاص یک منطقه باشد که مسلماً برای حفظ آن تلاش می‌کنیم.
برای دیدن میراث واقعی لرستان یک هفته زمان هم کافی نیست حتی خبرنگارها هم جنبشی از هفته میراث در لرستان نمی‌بینند پس مردم چگونه بدانند و ببینند!
امروز در هیچ گروهی از تلگرام نگفتند: بلیط موزه قلعه فلک افلاک رایگان است! و هیچ شهروندی برای یک‌بار در سال هم که شده، به خاطر میراث مشتاق موزه نشد!
هیچ خبرگزاری تیتر نزد: میراث ماندگار لرستان غنیمتی برای توسعه!!
میراث ما در کسوت لباس لری دق می‌کند! آن لباسی که در قلعه فلک افلاک به جهت ثبت خاطره عکس به شیرازی‌ها ودیعه می‌دهند، لباس بازاری کردی ست!! اخیراً کلاه پولکی هم سرشان می‌گذارند ولی زنان لر با سربند گلونی ابهت دارند نه با سکه‌های تقلبی!
لباس لری ازلحاظ مهندسی خیاطی یک لباس برازنده و با وجاهت است اما کجا عرضه می‌شود!؟ جایی که باید در دسترس باشد نیست بعد دم از حفظ اصالت می‌زنیم.
امروز باید همایشی از موسیقی لری پخش می‌شد چراکه بخشی از فرهنگ ما در موسیقی خاص لرستان نهفته است.
حالا دیگر هیچ سوالی از حمایت هنرمندان و صنعتگران هنرهای سنتی لرستان نمی‌پرسیم و مثلاً شاهد هیچ کارگاهی نبوده‌ایم که محصولاتش بازار فروش ندارد!
استاندار و شهردار یک‌بند از ضرورت جذب گردشگر صحبت می‌کنند. تیتر ثابت ما خبرنگارها روی دو شعار می‌چرخد:
"جذب گردشگر "
"ورود سرمایه‌گذار خارجی!"چگونه باید دو این محرک توسعه به لرستان ورود پیدا کنند، وقتی‌که اداره میراث و گردشگری روز خودش را فراموش می‌کند!نرگس سپه‌وند/ خبرآنلاین

دیدگاه‌ها   

#1 لرستان،بزرگ ایرانستان 1396-02-29 08:38
لطفا به میراث فرهنگی و ارزشی تاریخی این شهر و استان اهمیت دهید.پایار لور.زنده باد لرستانات.
نقل قول کردن
#2 بیرانوند 1396-02-29 18:11
اداره میراث فرهنگی چرا جلوی جشن روسری لری گلونی مئنا لچک تئره رو گرفت...مگه گلونی ی میراث ماندگار از آبا اجدادمون نیست چرا جلوشو گرفتن چرا کاری میکنن ک این میراث ماندگار به نسلهای بعدی منتقل نشه.
نقل قول کردن
#3 افق رهایی 1396-02-30 09:09
با دورود بیکران
میراث فرهنگی ؛ نتیجه برآیند دوران های تاریخی با تمام فراز و نشیب های آن است !
فرهنگ و تمدن دستاوردی فرا سازمانی و حکومتی است !
دستگاه های عریض و طویل آنها هیچگاه درپی بزرگداشت این پیوستگی و برهم گذاری فرهنگ وتمدن تاریخی نبوده و نیستند !!!
بزرگداشت چنین مناسبت هایی بایست توسط جوامع فرهنگی ارج گذاری شود ...
بی هیچ تعصبی ...
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا