یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

 رهبر ارکستر ملي مي‌‌گويد طبق شنيده‌هايش قرار است ارکسترهاي دولتي براي اجرا به کشورهاي ايتاليا، انگليس، امارات و ارمنستان حضور داشته باشند:‌ «البته اين وسط ما اگر به لرستان هم برويم، راضي‌کننده است.»
به گزارش یافته، نشست رسانه‌اي ارکستر ملي ايران به رهبري «فريدون شهبازيان» که قرار است سي‌ويکم فروردين ماه و اول اردیبهشت‌ماه در تالار وحدت تهران با خوانندگي «محمد اصفهاني» روي صحنه رود، برگزار شد.
 در ابتداي اين برنامه، «فريدون شهبازيان» درباره‌ي اين ارکستر توضيح داد: «ارکستر ملي ايران بيش از 6 ماه است که فعاليت خود را آغاز کرده و در اين مدت تلاش کرديم، آثاري باکيفيت و با موزيکاليته خوب به گوش مخاطبان برسانيم. در اجراي جشنواره، من از حضور آقاي افتخاري استفاده کردم، ايشان چندين سال بود که در اجراهاي زنده فعاليت نمي‌کرد و به نوعي مي‌توان گفت که بايکوت بود. وقتي من ايشان را براي حضور در ارکستر ملي دعوت کردم، تقريباً 20 سال از توليد آلبوم «شور عشق» و «نيلوفرانه» گذشته بود و اين طبيعي است که يک خواننده با اين فاصله زماني با ارکستر ناهماهنگ باشد. حتي ما شاهد اين موضوع بوديم که در کنسرت ارکستر ملي در جشنواره اشکالاتي پيش آمد که من حتي يک‌جايي دست آقاي افتخاري را گرفتم تا هماهنگي بين نوازندگان و خواننده به وجود بيايد، چون دلم نمي‌خواست ماجرا به هم بخورد. به هر حال اين اشکالات در بسياري از ارکسترها وجود داشته اما شما بدانيد ديگر در ارکستر ملي چنين چيزي را نخواهيد ديد.»
به گفته‌ي شهبازيان، تازه‌ترين کنسرت ارکستر ملي ايران روزهاي پنجشنبه و جمعه هفته جاري به خوانندگي محمد اصفهاني در سال 96 برگزار مي شود و اين در حالي است که اين ارکستر ارديبهشت ماه سال جاري برنامه‌هاي ديگري را نيز به خوانندگي اصفهاني در دست دارند:‌«اميدواريم با همت مسوؤلان و نوازنده‌ها، ارکستر در سال جاري به جايگاه خوبي دست پيدا کند. به خصوص اينکه ما برخلاف ارکستر سمفونيک، رپرتوار کافي نداريم؛ چرا که هم من و هم کساني که در ارکستر به عنوان خواننده يا نوازنده حضور دارند به خودشان اين اجازه را نمي‌دهند که دست روي خلاقيت آهنگسازي يک اثر بگذارند. ما در اين مجموعه تلاش مي‌کنيم با حفظ اصولي ترکيب ملودي‌ آثار آهنگسازان ايراني، آثاري را که مناسب اجرا در ارکستر هستند، انتخاب کرده و آنها را پيش‌روي مخاطب بگذاريم.»
 او مي‌گويد آرزو دارد که ارکستر ملي رپرتوارهاي آماده داشته باشد تا با ملحق شدن خوانندگان، فضاي جديدي را پيش‌روي مخاطب بگذارد.
 در ادامه‌ي اين نشست، «محمد اصفهاني» -خواننده- هم مي‌‌گويد: «من سال‌هاي زيادي است که با استاد شهبازيان در ارتباط هستم و در توليد آثارِ متعددي همراه ايشان بودم؛ اما اين براي اولين است که روي صحنه توفيق همکاري با او را دارم و براي اولين بار است که ايشان در قالب رهبر ارکستر و بنده در قالب يک خواننده، کنسرتي را براي مخاطبان آماده مي‌کنيم. من با استاد شهبازيان سال‌هاي زيادي همکار بوده و در واحد موسيقي سازمان صدا و سيما و استوديوهاي مختلف توليد آثار موسيقايي همکاري داشتم. بنابراين چون به اخلاق و رفتار اين هنرمند کاملاً وقوف داشتم، خيلي از مسائل را حل شده ديدم و وقتي هم که ايشان به من پيشنهاد حضور در ارکستر ملي را داد، چشم بسته پذيرفتم. البته نمي‌گويم که خيالم از بقيه ناراحت بود و به همين دليل دعوت آنها را نمي‌پذيرفتم اما شايد حجب و حيايي داشتم که نمي‌توانستم دغدغه‌هايم را با ديگر اساتيد مطرح کنم اما خوشبختانه فضا به گونه‌اي بود که با آقاي شهبازيان اين دغدغه را نداشته و مجاب شدم تا در مجموعه ارکستر ملي حضور پيدا کنم.»
 «شهبازيان» درباره‌ي انتخاب اين هنرمند مي‌گويد: «هر فردي که در ارکستر ملي به عنوان خواننده حضور پيدا مي‌کند بايد براي خود يک رپرتوار مستقل داشته باشد. من و محمد اصفهاني سال‌هاي زيادي کار کرده‌ايم و مي‌دانم که او آلبوم‌هاي پرفروشي داشته که مي‌تواند فارغ از تنظيم در آلبوم، به صورت اجراي زنده نيز به مخاطبان عرضه شود. به هر حال او کارهاي ماندگاري را با هنرمنداني چون کامبيز روشن‌روان و فؤاد حجازي دارد که ما بنا داريم در رپرتوارهاي آينده نيز از آنها استفاده کنيم.»
 شهبازيان همچنين به اين نکته اشاره کرد که اجراي پنج قطعه از آلبوم «تنها ماندم» به آهنگسازي زنده‌ياد همايون خرم و تنظيم کامبيز روشن‌روان، اجراي يک قطعه از آلبوم «هفت‌سين»، اجراي قطعه «هميشه در ميان» به آهنگسازي من و اجراي پنج اثر بدون کلام از آثار من، حسين دهلوي، علي‌نقي وزيري و ديگر بزرگان موسيقي ايراني، رپرتوار کنسرت پيش‌روي ارکستر ملي را تشکيل مي‌دهند: «اين رپرتوار تفاوت‌هاي بسيار زيادي با آلبوم منتشر شده اين آثار دارد و ما بنا داريم در کنسرت‌هاي بعدي از آثار ديگري چون «مقام ملامحمدجان» و قطعه «معصوميت از دست رفته» نيز استفاده کنيم.»
 «اصفهاني» درباره‌ي عدم حضورش در مطبوعات مي‌گويد: «کساني که بر گردن من حق داشتند و مي‌توان گفت که به نوعي استاد من به حساب مي‌آيند، بر اين باور بودند که يک هنرمند نبايد بيش از حد در معرض ديد باشد. پس از اين توصيه بود که من تريبون رسانه‌اي خود را محدود کردم. البته قسمت ديگر ماجرا به لطماتي که برخي از دوستان خبرنگار به من زدند نيز بازمي‌گردد. برخي از آنها چيزهايي از قول من نوشتند که اصلاً نقل قول من نبود و من بايد بابت آنها به صغير و کبير جواب پس مي‌دادم.»
 فريدون شهبازيان در اين بخش از نشست رسانه‌اي ارکستر ملي در پاسخ به پرسش يکي ديگر از خبرنگاران مبني بر برنامه‌هاي ارکستر ملي براي همکاري با خوانندگان ديگر از جمله محمد منتشري تأکيد کرد: اگر محمد منتشري يا هر کدام از خوانندگان فعال حوزه موسيقي در وهله اول از عهده کار بربيايند و خلاقيت حضور در ارکستر را داشته باشند، ما آماده همکاري با آنها هستيم. بسياري از آرتيست‌هاي بزرگ دنياي موسيقي با توجه به استرس و بزرگي يک ارکستر، گاهي اتفاق افتاده که قطعه را فراموش مي‌کنند به همين جهت حضور در يک مجموعه موسيقايي چون ارکستر ملي کار بسيار سختي است که اگر خوانندگان قديمي و جديد بتوانند از عهده کار بربيايند، بنده با کمال ميل آماده همکاري با آنها هستم.

 رهبر ارکستر ملي همچنين درباره‌ي حاشيه‌هاي اين ارکستر بعد از کناره‌گيري فرهاد فخرالديني از «ارکستر موسيقي ملي» توضيح داد: «پيش از فعاليت ما در «ارکستر ملي»، آقاي فرهاد فخرالديني به عنوان مدير ارکستر موسيقي ملي ايران مشغول به فعاليت بودند اما به دلايلي اين ماجرا به هم خورد و من به عنوان رهبر ارکستر ملي انتخاب شدم. به عبارتي من باز هم تأکيد مي‌کنم که بنده ارکستر موسيقي ملي ايران را تحويل نگرفته‌ام چرا که وقتي دوستان پيشنهاددهنده بحث تشکيل يک ارکستر در حوزه موسيقي ايراني را دادند، من به آنها گفتم اين ارکستر با نام «ارکستر ملي ايران» و نه «ارکستر موسيقي ملي ايران» به فعاليت خود ادامه مي‌دهد. به عبارتي فضاي کاري ما اجراي موسيقي نوين ايران و حتي جهان است يعني ما مي‌توانيم موسيقي غربي را نيز اجرا کنيم. من هيچ‌گاه به دنبال حاشيه‌سازي براي فضاي ارکسترها نبوده و نيستم ضمن اينکه هيچ‌کدام از نوازندگان ارکستر موسيقي ملي در بدنه ارکستر ملي حضور ندارند چرا که ما نمي‌خواستيم با آن ارکستر ارتباط مستقيمي داشته باشيم. ما يک ارکستر نوپا هستيم که همگي نوازندگان آن افراد تحصيلکرده هنرستان موسيقي و مجموعه علمي ديگري هستند که با ارکستر موسيقي ملي ايران که پيش از اين با رهبري آقاي فرهاد فخرالديني اداره مي‌شد، تفاوت‌هاي زيادي دارد.»
 شهبازيان به موضوع تشکيل سازمان ارکسترها در دولت دهم هم توضيحاتي داد: «در همان دوران دولت دهم به من پيشنهاد دادند که در بدنه ارکسترها حضور داشته باشم حتي در آن زمان مؤسسه‌اي به نام «سازمان ارکسترها» و «مؤسسه توسعه هنرهاي معاصر» تشکيل شد و از من دعوت کردند تا به عنوان رهبر ارکستر موسيقي ملي فعاليت کنم. من در آنجا هم نظرات خود را ارائه دادم و به موضوعاتي چون آزمون ورودي و حقوق مناسب اشاراتي داشتم و گفتم که فقط با اين شروط حاضر به همکاري با سازمان ارکسترها هستم. حتي آقاي شاه‌آبادي معاون هنري وقت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز به من حکم رهبري داده و با من قرارداد امضا کردند اما به دليل اينکه آقاي شاه‌آبادي بعد از مدتي اين سمت را ترک کردند، اين کار نيز عملي نشد و وقتي دعوت بعدي هم به ميان آمد، من ديگر امتناع کردم چون آن چيزي که دوست داشتم، انجام شدني نبود. البته زماني حضور آقاي علي رهبري در دولت جديد نيز دوباره از من دعوت شد اما آقاي علي رهبري روال خودش را مي‌خواست و چون اولويت با ارکستر سمفونيک تهران بود و من به هيچ عنوان موافق اين موضوع نبودم که موسيقي ملي بايد در گوشه و کنار ارکستر سمفونيک به فعاليت خود ادامه دهد، لذا از حضور در اين مجموعه نيز صرف‌نظر کردم تا اينکه ماجرا به اکنون منتهي شد و کار به تشکيل ارکستر ملي انجاميد. به هر ترتيب در اين دولت ارکسترها احيا شده‌اند اما نمي‌شود توقع داشت که بعد از احياي اين مجموعه‌ها، همه‌گونه پشتيباني‌هاي مالي صورت بگيرد. به هر روي کار هنري موضوع زمانبري است ولي به هر حال خوشحالم که توانستيم در اين 6 ماهه پابرجا باقي بمانيم و کار را به جايي برسانيم که ارکستر ملي هم‌اکنون چندمين برنامه زنده خود را سپري مي‌کند.»
 او همچنين درباره‌ي حضور «همايون شجريان» در اين ارکستر مي‌گويد: «پيش از آغاز فعاليت‌هاي ارکستر، من در گفت‌وگويي اعلام کردم تصميم دارم اولين اجراي ارکستر ملي با نام «محمدرضا شجريان» باشد زيرا بنده آثار بسياري را براي اين هنرمند شاخص موسيقي کشورمان دارم؛ اين در حالي است که با توجه به بيماري آقاي شجريان، امکان حضورشان در کنسرت وجود نداشت. به همين جهت گفتم تصميم دارم که از همايون شجريان براي اجراي اين آثار به ياد پدرش دعوت کنم که البته به دليل برخي از سوءتفاهماتي که به وجود آمد، ايشان گفتند که روحشان نيز از اين دعوت خبر ندارد که البته حق هم داشت زيرا من از وي دعوتي به عمل نياوردم و فقط اعلام کردم که تصميم دارم چنين کاري را با وي انجام دهم. البته اخيراً در رونمايي آلبوم «خداوندان اسرار» شنيدم که اعلام کرده دوست دارد با ارکستر ملي همکاري کند ولي چون قرارداد زيادي با کنسرت‌هاي شهرستان دارد، فعلاً اين امکان ميسر نيست.»
 به گفته‌ي شهبازيان، اين ارکستر با آقاي ناظري براي اجراي اثر «يادگار دوست» نيز صحبت‌هايي انجام داده، اما اين فقط يک تصميم است که هنوز به قطعيت نرسيده است. با توجه به اينکه آماده‌سازي يک رپرتوار براي ارکستر ملي موضوع ساده‌اي نيست، من نمي‌توانم برنامه دقيقي اعلام کنم؛ اما تمام تلاشم اين است که تا پايان سال 96 يک رپرتوار کامل داشته باشيم که در راستاي آن با خريداري آثار آهنگسازاني چون روح‌الله خالقي، حسين دهلوي، جواد معروفي و ديگر بزرگان، آثار جديدي را با خوانندگان جديد ارائه دهيم.»‌
 رهبر ارکستر ملي مي‌‌گويد طبق شنيده‌هايش قرار است ارکسترهاي دولتي براي اجرا به کشورهاي ايتاليا، انگليس، امارات و ارمنستان حضور داشته باشند:‌ «البته اين وسط ما اگر به لرستان هم برويم، راضي‌کننده است.»


شایان ذکر است پنج‌شنبه 19 اسفندماه 1395 کنسرت گروه ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و با صدای علیرضا افتخاری در سالن خانه کشتی خرم‌آباد برگزار شد.

منبع: موسیقی ما

دیدگاه‌ها   

#1 عزت درگاهی 1396-01-27 08:41
سلام
وبنده همه راگلونی پوش کردم :D :D :D
نقل قول کردن
#2 محمدآریان 1396-01-27 08:43
افتخارکنندکه به لرستان بیان
نقل قول کردن
#3 معین 1396-01-27 09:11
ما هم با افتخار میزبان کنسرت ملی موسیقی ایران در لرستان هستیم.خرم آباد پایتخت ساز و آواز اصیل ایرانی.
نقل قول کردن
#4 ارتش سبز لرستان بزرگ 1396-01-27 11:43
خرم آباد پایتخت سرزمین ایران.و شهر اولین اولینها.لرستان پایتخت تاریخ تمدن فرهنگ ژئوتوریسم طبیعت اصالت غیرت و... ایران.زنه بووه لورسو پایارلور
نقل قول کردن
#5 کاندیدا 1396-01-27 13:13
ها الان این جمله که فرمودن؛ بالاخره برا لرستان خوبه یا نه!؟؟!
فعل معکوس که نی الحمدلله.
نقل قول کردن
#6 لربختیاری 1396-01-27 15:40
قوم لر صاحب موسیقی اصیل ایرانیه..لیاقت میخواد به لرستان سفر کنید و کنسرت برگزار کنید
نقل قول کردن
#7 حمید ت 1396-01-27 22:52
سو تفاهم پیش نیاد ، ایشون بخاطر استقبال خوب از ایشان و ارکستر ملی در خرم آباد ، اینطور فرمودن ، و بسیاری از خوانندگان ، ابراز رضایت دارن از سفر به خرم آباد ، بیخودی این شهر به اتریش ایران معروف نشده ....
نقل قول کردن
#8 دلسوز لر 1396-01-28 07:10
لر بودن افتخارمه_هرچی لره عشق منه.
با انگشت شست و اشاره_لر از آسمان می باره.
پایارلور_زنده بادلرستان بزرگ.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا