یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

شکی نیست که تمدن و فرهنگ لرستان از قدمتی چندین هزار ساله برخوردار است و تا به امروز نتوانسته به جایگاهی که در عرصه گردشگری شایسته‌اش است برسد ؛ اما برای معرفی و شناساندن این قابلیت‌های گردشگری، فقط وجود یک یا چند بنای تاریخی کافی نیست بلکه به ملزومات و زیرساخت‌هایی نیازمند است که ایجاد آن‌ها، همت مسوولین و مردم استان را می‌طلبد.
http://yaftenews.ir/images/94/94-12/daneshamokhtg%204.jpgهر گردشگر در طول سفر خود با فضای شهر، افراد مسوول، مردمان عادی، راهنمای تور، راننده وسیله نقلیه، فروشندگان و... در منطقه میزبان، رو به رو می‌شود و امکانات موجود و همچنین رفتار تمامی این افراد نقش تعیین‌کننده‌ای در میزان رضایتش دارد، چرا که هرکدام از آن‌ها به‌نوعی نمایندگان منطقه میزبان محسوب می‌شوند.
 موضوع چگونگی رفتار و ارائه خدمات به یک گردشگر نه‌تنها در جلب رضایت گردشگر و ایجاد فرصت‌های بعدی برای حضور دوباره وی در آن منطقه مهم است، بلکه سبب شکل‌گیری تصویری منفی و یا مثبت در ذهن وی در خصوص آن مکان می‌شود و دیدگاه و تفکر وی را شکل خواهند داد، لذا گردشگران نیاز دارند به‌محض ورود اطلاعات دقیق و درستی برای اقامت هرچه بهتر و مناسب‌تر از نظر هزینه داشته باشند؛ و متولی گردشگری مقصد باید حداقل نیازهای آنان را برآورده کند.
در نگاه اول اگر مسافر خاطره مبلمان شهری و رفتار مردم میزبان را در ذهنش ثبت خواهد نمود و هرچه این تفکر شیرین و مثبت باشد زمینه‌ساز سفرهای بعدی و همچنین تبلیغ خواهد شد
به طور مثال: "طی روزهای اخیر تعدادی گردشگر اروپایی از قلعه فلک‌الافلاک دیدن می‌کنند؛ اما متأسفانه مترجمی برای راهنمایی آنان پیدا نمی‌شود، لیدر هم که به زبان انگلیسی تسلط ندارد، نمی‌تواند اطلاعات لازم را در خصوص مکان تاریخی در اختیار بازدیدکنندگان بگذارد لذا آن‌ها فقط به یک بازدید تصویری ساده از این بنای تاریخی و گرفتن چند عکس یادگاری، اکتفا می‌کنند. همچنین مسافرین فوق در بازدید با یک فضای تاریک و بی‌روح که سکوت آن را فرا گرفته مواجه می‌شوند و مهم‌تر از آن تعطیلی موزه باستان‌شناسی قلعه فلک‌الافلاک است که بازدیدکنندگان را تقریباً دست‌خالی برمی‌گرداند".
 
انتظار شما از بازدیدکنندگان چیست؟
نکته اول: مجموعه تاریخی فلک‌الافلاک که داعیه ثبت جهانی آن را داریم از داشتن یک مترجم و راهنمای گردشگری متخصص محروم است و مسوولین گردشگری استان، شاید در رفع آن کوتاهی داشته‌اند.
نکته دوم: حال و هوای این روزهای قلعه فلک‌الافلاک است، عدم روشنایی کافی و سکوتی سرد، سالن‌های این موزه را برای بازدیدکنندگان غیر قابل تحمل نموده که ابراز عدم رضایت برخی از آنان را به دنبال دارد؛ و صد البته تعطیلی موزه باستان‌شناسی آن در طول سال به‌جز ایام نوروز است که خود از مشکلات عدیده و مکرر دیگر این مجموعه تاریخی به‌شمار می‌آید و سال‌هاست تغییری در آن حاصل نمی‌شود.
این فقط نمونه کوچکی از مشکلات گردشگری استان است که دست به دست هم داده و خود به نوعی سبب گردشگر گریزی مسافران از لرستان شده است.
مبلمان شهری نامناسب، عدم جلوه سازی خوب میدان‌ها شهری، عدم توجه به امکانات بهداشتی، عدم فرهنگ‌سازی لازم در بین برخی مردم برای گردشگر پذیری، عدم آموزش تخصصی گردشگری در بین تحصیل‌کرده های این رشته و... از مشکلات موجود سد راه می‌باشند.

http://yaftenews.ir/images/94/94-12/daneshamokhtg%202.jpg
زمانی که یک گردشگر به شهر قدم می‌گذارد، همه اتفاق‌ها و امکانات یک شهر می‌تواند در رضایت‌مندی وی از مقصد گردشگری که برگزیده، مؤثر باشد، حتی فرهنگ چگونه رفتار کردن مردم با گردشگران که می‌توانند بهترین سفیران تبلیغاتی باشند.
اما متأسفانه نه تنها برخی از مردم ما بلكه حتی افرادی كه در بخش‌های خدماتی گردشگری كار می‌كنند در زمینه رفتار با خارجی‌ها و حتی گردشگران داخلی اطلاعات زیادی ندارند. رانندگان آموزش ندیده، نمی‌دانند با جهانگردان چگونه رفتار كنند. حتی میزان آشنایی اکثر مردم و حتی تحصیل‌کرده‌های این حوزه با زبان بین‌المللی انگلیسی بسیار ناچیز است.
استان ما در زمینه توسعه گردشگری تاکنون گام فرهنگی مفیدی برنداشته است و ما هنوز با مقصد گردشگری شدن فاصله داریم.
ساماندهی، زیباسازی و توسعه مناسب فضاهای شهری، بازسازی فضاهای مرده و اماکن تفریحی و هنری بستر مناسبی را در جهت توسعه گردشگری شهری به دنبال دارد.
اگر می‌خواهیم خرم‌آباد به مقصد گردشگری تبدیل شود باید از برداشتن همین موانع کوچک شروع کنیم و اگر خلاقانه عمل کنیم می‌توانیم در معرفی آثار قدم بزرگی برداریم و انتظار مقصد گردشگری شدن را داشته باشیم.

نرگس حافظی/ پایگاه خبری یافته
 
توضیح: هرگونه باز نشر این مطلب منوط به ذکر نام نویسنده و عنوان سایت می‌باشد.

دیدگاه‌ها   

#1 سعید 1395-10-13 10:12
تمام اینها به خاطر اینه که مردم ما توی این سردرگمی هستن که صنعت شهر ما چیه کلا؟ به نظرتون شهری که یک هتل مجلل نداره میشه اسم توریستی روش گذاشت؟ شهری که سرویس بهداشتی هاش رو خود مردم خرم آباد هم نمیدونن کجاست رو میشه تورسیتی نامید؟ شهری که وضعیت خیابونها دل هر رهگذری رو میزنه و مبلمان درحد مرگ افتضاحه میشه اسم توریستی روش گذاشت؟ شهری که مردمش هنوز فرهنگ آهسته صحبت کردن رو ندارن و مدام در حال داد زدن هستن رو میشه توریستی دونست ؟ ما خیلی با مقصد گردشگری شدن فاصله نداریم بلکه خیلی خیلی خیلی فاصله داریم به جرات میشه گفت با این روند هیچوقت اون روز رو نخواهیم دید متاسفانه .
نقل قول کردن
#2 سردار 1395-10-13 10:13
باید افرادی که زبان انگلیسی واردن استخدام کنند مثلا در قلعه که برای گردشگران خارجی توضیح دهد . ما حتی راهنمای فارس زبان هم نداریم در ایام عید توضیح بدهند و کرمانشاه که رفتم افرادی برای مردم طاق بستان را با بزرگنمایی توصیف میکردند .
نقل قول کردن
#3 خرمآبادی 1395-10-13 10:51
ما در سال چندتاتوریست خارجی داریم؟اصفهان روبالرستان مقایسه کنیم هیچی نداریم امکانات نداریم اماخداییش فرهنگمونم پایینه
نقل قول کردن
#4 کوشا 1395-10-13 11:51
خواهر عزیزم مترجم هست ولی استخدام نمی کنند حیفشون میاد کسی از خودشون نباشه ترجیح میدن بدون مترجم بمونن ولی بنده خدایی که پارتی نداره رو استخدام نکنن .من خود شخصی را میشناسم علاوه بر انگلیسی به فرانسه وآلمانی هم تسلط داره ولی غاز می چرونه!بله اینجوریه
نقل قول کردن
#5 خادم ملت 1395-10-13 13:41
احسنت؛ اشتغال زایی که مد نظر رهبری و آرزوی دیرینه ی مردم ایران به خصوص خرم آبادی های بی همتاست نیازمند به بستر سازی های مناسب می باشه. با قاطعیت میگم هر استان و شهر دیگه ای اگر اینچنین قلعه و شرایط آب و هوایی و تفرجگاه های بی نظیری میداشت هم اکنون ۸۰ درصد جمعیتش شاغل بودن و به یک قطب اقتصادی در کشور مبدل میشد.
باورکنید مریخی ها هم به این نکته پی بردن که خرم آباد خاصه اما مدیر متخصص نداره
نمایندگان شهر خرم آباد میزان سنجش عملکرد شما رو مردم آزاد سازی قلعه میدونن
اگه آزادش کردید تا پایان امسال که خدا رو شکر و در دل مردم جای خواهید داشت..
نقل قول کردن
#6 پاکزاد 1395-10-13 18:32
ما ایرانی ها مخصوصآ لر و لک عادت داریم که همیشه تقصیرو به گردن دیگران بندازیم اینه که متآسفانه مشکل حل نشده روی هم انبار میشود اگر ما هم یاد بگیریم مثل ممللی که پیشرفت کرده اند در رویا رویی با مشکل تک تک احساس کنیم که کوتاهی کرده ایم و به جای دیگران خود را زیر سوال ببریم آن موقع کمر همت را جهت حل مشکلات .......
نقل قول کردن
#7 محسن منصوری کوهدشت 1395-10-13 19:17
سلام خدمت مدیریت سایت وزین یافته برنامه ریزی برای گردش پذیری استان باید خصوصی شود بنده پیشنهاد می کنم برای عید برنامه ریزی کنید و منشا خیر و برکت شوید چطور ؟ بیاید یک ستاد مرکزی راه بیندازید مثلا هم در سایت و هم در پارکی مثل کیو ولی قبلا در سایتهای محلی و کشوری تبلیغ شود بعد تور دو روزه یا سه روزه و ... برای مکانهای سیاحتی و زیازتی استان برای اسکان به دو صورت می شود عمل کرد مثلا به طور سنتی چند چادر را می شود تهیه کرد یا هتل های موجود یا چادر های حلال احمر برای غذا می شود از غذاهای سنتی استان منو درست کرد وبا چند سلان غذا خوری موجود در شهرستان های مختلف یا اینکه اشپز بگیرید و تیم طبخ غذا داشته باشید البته این کار باید با هماهنگی با شهرداری ها و میراث فرهنگی انجام شود
نقل قول کردن
#8 حمید ت 1395-10-13 21:05
متاسفانه باید قبول کرد که هنوز فاصله زیادی با ،فرهنگ مناسب ،پیشرفت و توسعه داریم .نوشته های آقا سعید در اولین کامنت همه مصیبتها رو بخوبی بیان کردن
نقل قول کردن
#9 مهران# 1395-10-14 03:01
بایدفرهنگ سازی بشه اینهمه تحصیلکرده زبان و گردشگری همه بیکارن استفاده کنن
نقل قول کردن
#10 پایتخت خرم سرزمینی ایران 1395-10-14 07:24
یک مشکلی که خرم آباد درگیرش است و در کل لرستان.قوانین توسعه گردشگری و زیرساختی یونسکو را در بحث توریست و گردشگر اجرا نمی کند.و این یک معضل برای شهر و استانی است که نباید به دیگر استانها اجازه دهد در مورد طبیعت .تمدن.و گردشگر حرفی برای گفتن داشته باشند.
نقل قول کردن
#11 خوش حساب 1395-10-14 16:20
درود بر پاکزاد واقعآ اگر همه احساس مسئولیت کنیم مشکلات حل می شود و لا غیر معلولات زیاد است یه بچه صبح تا شب میتونه معلول تراشی کنه بیاییم علت را در یابیم خدا وکیلی مثل من فردا برید عوارض شهرداریتونو پرداخت کنید بعد بشین و تماشا کن ببین مشکلات شهرت چطور حل میشه .
نقل قول کردن
#12 یوسفی 1395-10-16 14:46
وقتی یه مسافرخارجی میادشخصن دیدم چقداذیتشون میکنن بعضیا
مشکل اساسی شهر مابخداهمین اطلاعات پایینمون هستش صداوسیماهم که برنامه ای دراین موردنمیسازه :-|
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا