یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان گفت: نگاه وزیر محترم به موضوع فرهنگ و هنر فراتر از نگاه وزارتخانه ای بوده و ایشان بر نگاه نهادی در این حوزه تاکید دارند.
به گزارش پایگاه خبری یافته، حجت‌الاسلام حمید رضا حنان در جلسه‌ای با حضور معاونین، روسای ادارات ستادی و همکاران اداره کل، روسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌ها، مسئولین انجمن‌های فرهنگی و هنری و خبرنگاران به تبیین سیاست‌های مقام عالی وزارت در حوزه‌ی مسائل فرهنگ و هنر پرداخت و گفت: نگاه وزیر محترم به موضوع فرهنگ و هنر فراتر از نگاه وزارتخانه ای بوده و ایشان بر نگاه نهادی در این حوزه تاکید دارند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان، سیاست‌های وزیر را تبیین کرد
وی افزود: از آنجا که مسائل این حوزه از گوناگونی و تنوع بسیاری برخوردار است، نگاه وزارتخانه ای نمی تواند پاسخگویی بسیاری از مسائل بوده و نیاز است با نگاهی گسترده تر و به صورت نهادی به این حوزه خطیر نگریسته شود.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان، ابراز داشت: شفاف‌سازی مرزهای اختیارات و وظایف وزارت، مسئله‌ی دیگری است که در اولویت‌های کاری وزیر محترم قرار دارد و بدان معنا است که مجموعه‌ی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همان اندازه که اختیار دارد باید مسئول بوده و پاسخگو باشد و از آنجا که با توجه به کثرت نهادها و ارگان‌های فرهنگی در سطح کشور که همگی از اختیارات و ردیف بودجه‌ای مشخص برخوردارند، فعالیت‌های متنوعی در این حوزه صورت می‌گیرد، اینکه بسیاری انتظار دارند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید پاسخگویی تمام مسائل و موضوعات مربوط به این حوزه باشد نگاهی نادرست است.
حنان افزود: به عنوان مثال در حوزه‌ی تولید، ترویج و استفاده از موسیقی، بر اساس آمار، صداوسیما ٥٣ درصد فعالیت‌های این حوزه را به خود اختصاص داده و فقط یک در صد از کل فعالیت‌های کشوری مربوط به کنسرت‌هایی است که با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود، اما برخی بر این ادعا هستند که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در خصوص کلیه‌ی اتفاقات حوزه‌ی موسیقی پاسخگو باشد که این خارج از اختیارات و مسئولیت‌های ماست.
وی تصریح کرد: تغییرات جامعه در حوزه‌های مختلف در حال شکل‌گیری است و ما به عنوان متولیان فرهنگ و هنر نباید در برابر این تغییرات منفعل باشیم زیرا حوزه‌ی حساس فرهنگ و هنر نیز شامل این تغییرات می‌شود و ما باید برای ذائقه‌های گوناگون و شناور جوانان این کشور برنامه داشته باشیم زیرا اگر غفلت کنیم، جوان و نوجوان این کشور به دامن دشمنان نظام پناه می‌برند که با برنامه‌سازی به دنبال نفوذ فرهنگی در سطح جامعه‌ی ما هستند.
حجت‌الاسلام حنان در ادامه بر پایبندی به ارزش‌های دینی در فعالیت‌های فرهنگی و هنری تأکید کرد و گفت: یکی دیگر از سیاست‌های وزارت که به همان پاسخگویی به نیازهای جامعه باز می‌گردد، رعایت ارزش‌های و آموزه‌های دینی در فعالیت‌های فرهنگی و هنری است که علاوه بر تنوع باید جامعه‌پذیر بوده و چارچوب‌های مورد تایید اسلام، نظام، رهبری و جامعه را حفاظت کنند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در توضیح این موضوع گفت: همان‌گونه که مقام معظم رهبری (مدالظله العالی) بر اسلامی کردن علم تاکید داشته و دارند، هنر و فرهنگ نیز که در همین حوزه قرار دارد باید پایبند به ارزش‌های مورد تایید اسلام باشد.
وی نگاه طبیعت‌گرایانه به حوزه‌ی علم و به‌تبع آن حوزه‌ی هنر و فرهنگ را مخرب ارزیابی کرد و ابراز داشت: در خصوص علم دو دیدگاه رایج وجود دارد، یکی دیدگاه طبیعت‌گرایانه و دیگری دیدگاه خلقت گرایانه و تفاوت آن‌ها این‌گونه است که نگاه طبیعت‌گرایانه معتقد به وجود خدا نیست ولی نگاه خلقت گرایانه می‌گوید که هر چیزی که هست از وجود باری‌تعالی نشات گرفته و بی‌دلیل خلق نشده است.
حنان پنجمین اولویت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را لزوم اولویت‌بندی در خصوص فعالیت‌های فرهنگی و هنری عنوان کرد و اظهار داشت: پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: من برای تمام کردن مکارم اخلاق مبعوث شده‌ام و این گفته بر اهمیت ویژه‌ی دین مبین اسلام به مقوله‌ی اخلاق تاکید دارد. با توجه به این موضوع که امروز متأسفانه در جامعه‌ی ما رعایت اخلاق در بسیاری از موارد صورت نمی‌پذیرد و همین موضوع موجب بروز اختلافات بسیاری شده است یکی از اولویت‌های مهم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ترویج اخلاق در جامعه است که تنها راهکار برون‌رفت از مشکلات و معضلات امروز ماست و این امر نیازمند ترویج گفتگو در سطح جامعه هست به این شکل که همه‌ی دیدگاه‌ها و اندیشه‌های مختلف باید در خصوص مشکلات و معضلات جامعه به گفتگو پرداخته و برای رفع این نواقص برنامه ارائه دهند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مناظرات امام رضا (ع) با مخالفان و همچنین استاد شهید مطهری و شهید بهشتی با کمونیست‌ها اضافه کرد: علاوه بر تأکیدات ویژه‌ی قرآن و پیامبر اکرم (ص) بر موضوع اخلاق و گفتگو، ما شاهد این هستیم که در سیره‌ی اهل‌بیت (ع) و بزرگان ما نیز این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و بارها بر آن تأکید شده است.
حنان حرکت فعالیت‌های فرهنگی و هنری از سطح به عمق را از دیگر اولویت‌های و سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برشمرد و تصریح کرد: نگاه سطحی به مسائل و موضوعات مختلف از جمله موضوعات فرهنگی و هنری به شعارزدگی، ظاهربینی و ریاکاری ختم می‌شود در حالی که حرکت به سمت نگاه عمقی به مسائل می‌تواند علاوه بر تبدیل شعار به شعور، وحدت را موجب شده و از تفرقه جلوگیری کند.
وی تاکید کرد: سیاست‌های فرهنگی دولت تدبیر و امید بر اساس ٤ اصل اعتدال فرهنگی، عدالت در توزیع فرصت‌ها و ابزار فرهنگی، عقلانیت فرهنگی و دیانت فرهنگی پایه‌ریزی شده و به این موضوع تاکید دارد که شکل فعالیت‌های فرهنگی باید با محتوای اسلامی و ایرانی فرهنگ ما سازگار بوده و بدین شکل نباشد که در شکل و محتوا دچار تضاد و تناقض باشیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان با محکوم کردن حرکت‌هایی که فرهنگ اسلامی را در برابر فرهنگ ایرانی قرار می‌دهد، گفت: کسانی که با دمیدن در شیپور تقابل این دو نوع فرهنگ می‌خواهند به‌نظام ضربه بزنند باید بدانند که فرهنگ اسلامی با فرهنگ ایرانی هیچ تضادی نداشته و گسترش آن از مهم‌ترین اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید است.
حنان در ادامه مفاخر زنده‌ی فرهنگی و هنری را گنجینه‌های فکر و اندیشه خواند و گفت: استفاده از ظرفیت‌های مفاخر زنده و بزرگان در قید حیات حوزه‌ی فرهنگ و هنر در برنامه‌ریزی‌ها، یکی دیگر از سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
وی توجه ویژه به امنیت فرهنگی را ضروری دانست و ابراز داشت: این مساله بارها توسط بزرگان نظام مورد تاکید قرار گرفته و بنا بر دیدگاه وزیر محترم، فضای فعالیت‌های فرهنگی و هنری باید به دور از دستور بوده و به گونه‌ای عمل شود که بایدها را به باور تبدیل کنیم.
حنان در توضیح این مساله گفت: حوزه‌ی بایدها متغیر و مبتنی بر دستور است، ولی حوزه‌ی باور ثابت و ماندگار بوده و در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی نباید دست و پای اهالی فرهنگ و هنر را با ایجاد چارچوب‌های دستوری ببندیم.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی پرهیز از سیاسی‌کاری را یکی دیگر از اولویت‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برشمرد و اظهار داشت: سیاسی‌کاری به این معنا نیست که دست‌اندرکاران این حوزه نباید اندیشه‌ی سیاسی خاصی داشته باشند، بلکه به این معنا است که در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی و هنری باید همه‌ی مخاطبان جامعه را مد نظر قرار دارد و نه فقط یک گروه خاص را که این موضوع در استان لرستان به خوبی اجرا شده و ما هم هفته‌ی فرهنگی و اقتصادی استان را برگزار کردیم و هم مشغول برگزاری هفته‌ی قرآن و عترت لرستان هستیم.
حجت‌الاسلام حنان تصریح کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان متعلق به هیچ گروه یا جناح سیاسی خاصی نیست و ما این آمادگی را داریم که با همه‌ی دیدگاه‌های موردقبول در چارچوب نظام، کار کنیم.
وی پرهیز از تک‌صدایی و تاکید بر تنوع و تکثر برنامه‌های حوزه‌ی فرهنگ و هنر را از دیگر سیاست‌ها و اولویت‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواند و افزود: تقویت احزاب، سمن‌ها و گروه‌هایی که در چارچوب نظام فعالیت می‌کنند موجب می‌شود که جامعه از ابتلا به تک‌صدایی که بسیار مخرب و نابود کننده است رهایی یابد و این موضوع باید در فعالیت‌های فرهنگی و هنری نیز مورد توجه قرار گیرد.
حنان در ادامه خاطر نشان ساخت: دین‌داری امری فطری است و نباید به‌گونه‌ای باشد که کسانی این موضوع را به نام خود تمام کنند زیرا ملت ایران اگر انقلاب کرد بر اساس همین فطرت دینی بود و نباید عده‌ای از این ویژگی بارز ملت به نفع خواسته‌های خود بهره ببرند. یکی از مهم‌ترین وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مقابله با موضوعات و مسائلی است که موجب دین‌گریزی شده و تبعات آن را در جامعه دامن می‌زنند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان توجه به آزادی مطبوعات و رسانه‌ها در چارچوب قوانین، توجه به دغدغه‌های مقام معظم رهبری و مراجع تقلید در خصوص حوزه‌ی فرهنگ و هنر، بهره‌مندی از تفکرات اندیشمندان و دانشگاهیان، توجه ویژه به فضای مجازی و موضوع کتاب و نشر و حرکت در مسیر قانون و پرهیز از به‌کارگیری سلایق شخصی را از دیگر اولویت‌های مدنظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: نوع نگاه دولت و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به فعالیت‌های فرهنگی هنری صورت گرفته‌ی در استان مثبت است که در این خصوص باید از همه‌ی دست‌اندرکاران، مسئولین ارشد استان، اصحاب فرهنگ و هنر، ائمه‌ی جمعه و نمایندگان استان تقدیر به عمل آورد.

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا