یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

استاندار ایلام گفت: بازگشت زائرین اربعین حسینی بدون اشکال انجام می‌شود.
محمدرضا مروارید در ارتباط تلفنی با گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: با وجود نگرانی‌های وزیر کشور در مورد تردد زائرین اربعین حسینی تا این لحظه مشکلی در رفت و آمد آن‌ها وجود نداشته است به‌جز کسانی که اقدام به تردد بدون ویزا از مرز کرده‌اند.
او با بیان اینکه گیت‌های استان ایلام در هر ساعت پاسخگوی 20 هزار نفر است گفت: امروز حدود 100 هزار نفر از گیت‌های این استان وارد کشور شدند.
مروارید بسته شدن مرز مهران را تکذیب کرد افزود: دیروز حدود 92 هزار نفر از این مرز وارد و 850 هزار نفر هم از کشور خارج شده‌اند.
استاندار ایلام یک‌طرفه شدن جاده مهران به ایلام را اقدام خوبی در راستای کاهش ترافیک زائرین عنوان کرد.
او ادامه داد: تا دیشب حدود 750 هزار نفر زائر از همه مرزهای تعریف شده به کشور وارد شده‌اند که این رقم در مدت مشابه سال قبل 20 هزار نفر بوده است.
مروارید گفت: از رقم کل 750 هزار نفر حدود 375 هزار نفر از مرز مهران، 248 نفر از مرز شلمچه و 127 هزار نفر از چزابه وارد کشور شده‌اند که البته امروز هم حدود 100 هزار نفر جمعاً وارد شده‌اند و از آن میزان 57 هزار نفر از مرز ایلام عبور کرده‌اند.
کشاورزیان معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از تدابیر لازم برای بازگشت زائرین به کشور خبر داد و گفت: خوشبختانه امسال مردم زودتر از موعد به عتبات عالیات کرده و زودتر اقدام به بازگشته‌اند.

او افزود: تاکنون رقمی حدود 92 هزار نفر معادل 45 درصد از زائرین به کشور بازگشته‌اند و حدود یک‌میلیون و 300 هزار نفر دیگر در عراق مانده‌اند که پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده موج فزاینده‌ای از بازگشت زائرین را شاهد باشیم. 
کشاورزیان در خصوص اقدامات زیر بنایی انجام‌شده برای تردد زائرین گفت: امسال در مقایسه با پارسال به لحاظ احداث پارکینگ و تکمیل باند دوم ورودی مهران که قبلاً یک گره ترافیکی محسوب می‌شد اقدامات مثبتی انجام‌شده و یک‌طرفه شدن جاده مهران به ایلام سبب افزایش چهار برابری ظرفیت این جاده شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی از دپوی هزار و 100 دستگاه اتوبوس در مرزهای مهران، شلمچه و چزابه برای جابجایی زائرین به استان‌های کشور خبر داد و افزود: نیروهای مسلح و شهرداری‌ها هم امکانات موردنیاز این عظمت را فراهم کرده‌اند.
او با بیان اینکه امسال اربعین دو روز تعریف شده است افزود: وزیر کشور تاکید داشته‌اند که آمادگی ما باید برای روزانه 250 هزار نفر باشد ولی برداشت من این است که با توجه به موج بازگشتی که از روزهای قبل آغازشده این عدد نمی‌تواند محقق شود.
کشاورزیان گفت: بر اساس تقویم ما اربعین فردا یکشنبه و بر اساس اعلام حضرت آیت‌الله سیستانی روز دوشنبه است و این سبب می‌شود همه زائرین نخواهند به کشور برگردند که این به روان بودن موج ترافیک کمک می‌کند.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم از حدود یک‌میلیون و 300 هزار نفر باقی‌مانده در عراق حدود 750 هزار نفر از مهران به کشور بازگردند و برای جابجایی این تعداد هزار و 200 دستگاه اتوبوس در مرزهای سه‌گانه دپو شده و حدود هزار و 200 دستگاه دیگر هم از سایر استان‌ها به مهران عظیمت کرده‌اند.
او گفت: حدود 60 درصد زائرین از خودرو شخصی و باقی از وسایط نقلیه عمومی بهره جسته‌اند.
مروارید تلفنی ادامه داد: با یک‌طرفه شدن جاده ایلام به مهران نسبت به سال قبل مشکل چندانی نداریم و بازگشت به‌سرعت انجام می‌شود.
او افزود: مرز کلاته در شهر چیلان را برای موقع لزوم آماده کرده‌ایم تا زائرین در هنگام ترافیک سایر مرزها از این شهر کشور وارد شوند.
کشاورزیان گفت: بهتراست مردم به توصیه‌های ما عمل کرده و از مرزهای تعیین‌شده برای هر استان اقدام به ورود کنند زیرا اگر زائرین به دلیل نزدیکی مسیرشان از مهران به کشور بازگردند با کمبود امکانات و اتلاف وقت روبرو خواهند شد.
او تأکید کرد: آن دسته از زائرینی که قصد عزیمت به استان‌های شمالی را دارند از مرز مهران، برای رسیدن به استان‌های مرکزی و شرقی از مرز چزابه و استان‌هایی که در جنوب و جنوب شرقی هستند از مرز شلمچه مشرف شوند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه روزانه حدود 15 هزار نفر از زائرین که از مرز شلمچه وارد کشور می‌شوند از راه‌آهن استفاده کرده‌اند گفت: قطار تهران - خرمشهر به مناسبت اربعین افزایش ظرفیت داده است و قطار شاتل هم هر نیم ساعت یک‌بار به‌صورت رایگان 90 هزار نفر را از خرمشهر به شلمچه جابجا می‌کند.
کشاورزیان با بیان اینکه ظرفیت پیش‌بینی‌شده برای برگشت قطار را حدود 13 هزار نفر اعلام کرد و افزود: این رقم بیشتر از ظرفیت راه‌آهن کشور است.
او ادامه داد: امسال حدود 100 هزار نفر از طریق هوایی به عتبات عالیات مشرف شده‌اند.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی هم برای تأمین سوخت مورد نیاز هواپیماها اقدامات مقتضی را انجام داده‌اند.
کشاورزیان افزود: تانکرهایی از سوخت به‌صورت آماده‌باش در محل‌هایی ذخیره‌سازی شده‌اند که در صورت لزوم مورد استفاده قرار گیرند.
او ادامه داد: احتمال می‌دهیم موج برگشت تا چهار روز آینده ادامه داشته باشد و این دید از افزایش موج ترافیک می‌کاهد.
شریعتی استاندار خوزستان در دیگر ارتباط تلفنی با این برنامه یادآور شد: تاکنون حدود 380 هزار نفر از زائرین از مرزهای استان بدون مشکل وارد شده‌اند.
او افزود: برای کاهش ترافیک زائرین تدابیری اندیشیده‌ایم که از آن میان می‌توان به ایجاد هفت کیلومتر راه برای جداسازی مسیرهای حرکتی استان‌های جنوب و جنوب شرقی، از مسیر استان‌های مرکزی، تهران و قم اشاره کرد.
کشاورزیان معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: حدود هزار پرواز نیمی در مسیر رفت و نیمی در برگشت برای رفت‌وآمد زائرین پیش‌بینی‌شده که هزینه هر پرواز رفت‌وبرگشت از همه شهرها به غیر از مشهد حدود یک‌میلیون و 100 هزار تومان و از مشهد به بغداد و نجف یک‌میلیون و 350 هزار تومان و مسیر یک‌طرفه برگشت نیز 60 درصد این مبالغ است.
او افزود: با توجه به محدودیت ناوگان هوایی کشور باز هم شاهد تاخیر در پرواز خواهیم بود اما با تفاهم‌نامه‌ای که انجام‌شده ایرلاین ها مکلف به سرویس‌دهی به مسافرین جامانده از پرواز یکدیگر هستند.

لرستان آماده اسکان زائرین است
هوشنگ بازوند استاندار لرستان در سومین ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: روزانه حدود 20 هزار غذای گرم میان زائرین تقسیم می‌شود.
او ادامه داد: در کربلا 6 مدرسه با گنجایش 3 هزار نفر و در نجف هم 5 استراحت گاه با گنجایش دو هزار و 500 نفر برای اسکان زائرین در نظر گرفته شده است.
استاندار لرستان گفت: شایان‌ذکر است فرمانداران این استان برای برگشت زائرین اعلام آمادگی کرده و مکلف به تأمین اسکان زائرین است.


نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا