یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

كتاب نگاهی بر لرستان در دوره‌ حاکمیت سوکال‌ماخ‌هانگاهی بر لرستان در دوره‌ حاکمیت سوکال‌ماخ‌ها
نويسنده: حسین بیرانوندی
قطع: رقعی
ناشر: انتشارات شاپورخواست 09163984011
تعداد صفحات: 120 ص
نوبت چاپ: اول – بهار 1394
شابك: 4 – 170 – 260 – 600 - 978
قيمت: 10 هزار تومان
مؤلف در مقدمه اين كتاب آتاريخ آورده است: انگیزه‌ای که ما را بر آن داشت تا با وجود فقدان اسناد و مدارک کافی به نوشتن چنین کتابی مبادرت ورزیم، همانا روشن کردن صفحاتی چند از تاریخ زرین "دیار لرستان" است که به جز تعدادی تپه و مقداری ظروف، خنجر و کارد، یراق اسب و ... چیزی بر جای نمانده است. درست است که هیچ ابنیه‌ای از دوران باستان در لرستان بر جای نمانده است، ولی نباید فراموش کرد که صدها و شاید هزاران تپه در این سرزمین،‌ هنوز بکر و دست‌نخورده باقی‌مانده و با استواری رشک‌آمیزی اسرار بی‌شمار تاریخ استان باستانی لرستان را در دل خود حفظ کرده است.
شاید روزی بیلچه باستان‌شناسی، دل این تپه‌ها را بگشاید و با مشاهده و بررسی محتویات آ‌‌ن‌ها به عنوان منابع دست اول تاریخ کامل تمدن ساکنان لرستان قدیم را تورق کنیم. با این‌که کاوش‌های باستان‌شناسی یاد شده برای ترسیم تصویری کامل از تمدن باستانی این سرزمین کافی نیستد، اما از این نظر که ما را در تعیین مشخصات اصلی این تمدن و خط سیر تکامل حیات تاریخی ساکنان آن، ولو به طور ناقص و با جاافتادگی‌های بزرگ کمک می‌کنند، بسار حائز اهمیتند.
با تورق تاریخ لرستان، این سرزمین کهن، مشاهده می‌شود که اجداد مردم این دیار، نقش عظیمی در تحولات عمیق و بی‌سابقه‌ی شرق نزدیکِ (از مصر تا هند) باستان، در تمامی شئون زندگی اجتماعی، اقتصادی، اداری، سیاسی، مذهبی و از همه مهم‌تر نظامی، پدید آورده‌اند که تاکنون هیچ‌کدام از این گزاره‌ها  بررسی نشده است. کتاب حاضر می‌تواند گوشه‌ای اندک از این رهیافت مهم باشد، هر چند که به‌طور قطع خالی از نقص هم نیست.
 

دیدگاه‌ها   

#1 علي 1394-05-19 15:33
كتاب بسيار تحقيقي خوبي است .و آغاز بسيار خوبي براي غبار زدايي از چهره كهن قوم لر است.ايلام باستان آغاز ايران است.
نقل قول کردن
#2 درود بر بیرانوند 1395-05-12 02:06
درود بر تو استاد.لرستان در حوزه پژوهش ضعیف است بدلیل نو پا بودن شناخت مردم.خصوصأ در دوره باستان.استادمون میگفت اگر دانشگاه لرستان ۲۰ گروه باستان شناسی داشته باشه و شب و روز فعالیت کنند بازم وقت کم میاریم
نقل قول کردن
#3 سینا 1395-06-26 10:13
درود استاد گرامی...
در هنگامه ای که همه تیشه به ریشه ی فرهنگ و امن ایران زده و گذشته ی شکوهمند ایران رو کتمان می کنند ...
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا