یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

زندگی‌اش پر از تلاطم و اتفاقات تلخ و گزنده‌ای است که هر کسی طاقت به دوش کشیدن این همه مصیبت را ندارد. هیچ کلمه يا جمله‌ای نمی‌تواند اوج سختی‌هایی که بر او رفته است، را ابراز نماید، ولی داشتن روح قوی و اراده‌ی آهنین باعث شد با گرایش به سمت ورزش، ضمن كسب سلامت جسمی از نظر موقعیت اجتماعی نیز مورد احترام اکثر کسانی قرار بگیرد که از نزدیک با گذشته‌اش آشنا بودند.
برای فرار از زیر بار مشکلات زندگی شخصی‌اش هیچ‌گاه به بی‌راهه نرفت. در نهایت خرد و اندیشه تصمیم خود را گرفت و فکر، ذهن و وقت خود را به ورزش اختصاص داد.
نمی‌توانم احساس خوشحالی خود را از این که امروز به عنوان اولین مربی درجه یک پرورش اندام لرستان برای انجام مصاحبه روبه‌رویم نشسته کتمان کنم؛ "حمید ضیايي" به اندازه‌ی یک کتاب پر از آموختنی است. پر روحیه، سخت‌کوش، با انگیزه، پرغرور و بلند پرواز.
گپ متفاوت و جذاب با او تقدیم به شما همراهان گرامي:
 
ورزش را از چه موقع و با چه رشته‌ای شروع کردی؟
از سال 74 در مدرسه فوتبال نجم‌الدین نادی فوتبال را آغاز کردم، پس از آن حضور در تیم‌های نوجوانان،جوانان و امید و بزرگسالان باشگاه‌های مختلف استان زیر نظر مربیانی چون: فرشید خدامرادی، زنده‌یاد عزیز سلیمانی، مهرداد دهقانکار و زنده‌یاد ناصر میرزایی فوتبال بازی کردم.
 
چگونه و از چه سالی فوتبال را کنار گذاشتی؟
بعد از اتمام خدمت سربازی فوتبال را کنار گذاشتم و به سمت پرورش اندام سوق پیدا کردم. سال 80 اولین حضورم در کلاس مربی‌گری آسیب‌شناسی ورزشی در خرم‌آباد زیر نظر زنده‌یاد پورفرخ، بهرامی و شاهرخی پشت سر گذاشتم.
 
در چه دوره‌های مربی‌گری و آموزشی شرکت کرده‌ای؟
از سال 82 تا 85 کلاس‌های تغذیه و تمرین در بدن‌سازی را در شهرهای مختلف ایران گذراندم. سال 92 کنکور ورودی مربی‌گری درجه 2 در گرگان برگزار شد که در میان 110 نفر شرکت کننده از سراسر کشور، نفر اول این دوره شدم. سال 94 موفق شدم در اولین دوره‌ی مربی‌گری درجه يك که بعد از انقلاب برگزار می‌شد، حضور پیدا کرده و در حالی که بسیاری از افراد باسابقه و مطرح ایران حضور داشتند، با بالاترین نمره نفر اول کلاس شوم.
حميد ضيايي مربي پرورش اندام لرستان 
به جز دوره‌های مربی‌گری پرورش اندام، چه دوره‌های تکمیلی دیگری را گذرانده‌ای؟
دوره‌های ماساژ‌درمانی، تغذیه، کنترل وزن، حرکات اصلاحی، آسیب‌شناسی ورزشی، ایروبیک و حضور در چندین سمینار تخصصی و کارگاه‌های آموزشی چند ساعته و چند روزه.
 
چرا وقتی به پرورش اندام آمدی به سمت مربی‌گری رفتی؟ چرا ورزشکار پرورش اندام نشدی؟
من عاشق کار آموزش هستم. دقیقاً مثل ورزشکارها تمرینات پرفشار را انجام می‌دهم ولی مسابقه دادن نیازمند چند فاکتور است: هزینه بسیار زیادی دارد، ضمنا در این رشته شما هیچ ورزشکار مطرحی را پیدا نخواهید کرد که مربی حرفه‌ای هم باشد. مربی‌گری با ورزش در رشته‌ی پرورش اندام فلسفه‌ای کاملاً مجزا دارد.
 
در حاضر چند شاگرد داری؟
شاگردانم به دو دسته تقسیم می‌شوند: شاگردان خصوصی که از صفر تا صد زیر نظر خودم هستند و ورزشکارانی که در رشته پرورش اندام و دیگر رشته‌ها جهت دریافت برنامه تمرینی، تغذیه به من مراجعه می‌کنند.
 
قبول داری که هر ورزشکار بدن‌ساز برای داشتن عضلات حجیم و تفکیکی می‌بایست به دوپینگ متوسل شود؟
اول اگر بخواهیم در خصوص دوپینگ صحبت کنیم باید بگویم متاسفانه جامعه ورزش در کل دنیا و در کشور ما درگیر این معضل است. جدا از رشته‌ی پرورش اندام خیلی از رشته‌های ورزشی بسیار بیشتر درگیر معضل دوپینگ هستند، اما در خصوص پرورش اندام می‌توان با استفاده از یک مربی مجرب و آگاهی داشتن از علم تغذیه و تمرین بدون استفاده از داروهای نیروزا به حجم و تفکیک عضلات دست یافت، متاسفانه بیشتر ورزشکاران این رشته گرفتار مربی نماها و افراد سودجو می‌شوند.
 
در مسابقات پرورش اندام آیا تست دوپینگ گرفته می‌شود؟
در مسابقات استانی و کشوری خیر، کشور ما هنوز به آن فناوری دست نیافته است که بتواند مثبت یا منفی بودن تست را تعیین کند. تست می‌بایست به آزمایشگاهی در کلن آلمان ارسال و پس از بررسی نتیجه اعلام شود.
 
چه پیشنهادی برای پیشرفت پرورش اندام لرستان داری؟
اول این که برای شناساندن این رشته کار تبلیغاتی و رسانه‌ای نیاز است، دوم این که: اداره اماکن، معاون غذا و دارو ضمن سرکشی به باشگاه‌ها فقط دنبال بهانه‌گیری و دلیلی برای تعطیل کردن باشگاه‌ها نباشند. ضمن مبارزه با باشگاه‌های فاقدمجوز، به تشویق و ترغیب باشگاه‌های داراي مجوز‌ و داراي امكانات بپردازند. هیات پرورش اندام استان لرستان نیز جهت ارتقا سطح مربیان کلاس‌های آموزشی، و برگزاری سمینارها را در برنامه‌های خود قرار بدهد.
 
سنخیتی بین تمرین بانوان با کار با وزنه وجود دارد؟
بله 100 درصد وجود دارد. کار با وزنه برای دو قشر از جامعه ضروری است: بانوان و سال‌خوردگان، به این دلیل که بانوان هومرمون استروژن بیشتری نسبت به مردان در بدن‌شان وجود دارد، خصوصا بعد از سن یائسگی در معرض خطر پوکی استخوان قرار می‌گیرند و علم ورزش ثابت نموده که ورزش‌هایی که فشار عمود بر استخوان می‌آورند از پوکی استخوان کاسته و به تراکم بیشتر استخوان کمک می‌کند. کار با وزنه باعث تقویت و هایپرتروفی(افزایش توده عضلانی‌) عضلات شده و این امر در محافظت از مفاصل می‌‌شود، ضمن این که هایپرتروفی بیشتر عضلانی باعث متابولیسم پایه بیشتر و در نتیجه چربی‌سوزی می‌شود.
 
پرورش اندام بیشتر از هر چیزی وابسته به زور است؟
خیر! بر خلاف تصورات پرورش اندام یک ورزش وابسته به هوش و قدرت ذهن است، چرا که اگر ما ذهن آماده‌ای برای پرورش عضلات نداشته باشیم و بدون هماهنگی ذهنی وارد باشگاه شویم صرفا وزنه‌ها را جابه‌جا کرده و خود را خسته می‌کنیم. پرورش اندام ورزشی است وابسته به اجرای زاویه‌های صحیح تمرینی و درگیری عضلات در زاویه‌های مختلف.
 
سقف آرزوهای حمید ضیا کجاست؟
آرزو دارم روزی مربی تیم ملی پرورش اندام ایران شوم. این آرزو برایم یک رویا است و برای رسیدن به آن تلاش می‌کنم.
 
حرف نگفته‌ای اگر باقی مانده است می‌شنویم.
تشکر ویژه‌ای دارم از ناجی زندگی‌مان، کسی که هم برایم پدر بوده، هم مادر، هم رفیق و در یک کلمه همه‌ی دار و ندارم، عمه‌ی عزیزتر از جانم. از تمامی رفقایی که خالصانه حمایتم کردند و همچنین ریاست فدراسیون پرورش اندام "ناصر پورعلی‌فرد" نیز تشکر می‌کنم كه براي بسط و توسعه اين رشته ورزشي به صورت علمي، تلاش مي‌كند.
گفت‌و‌گو: رضا طولابی/ پايگاه خبري يافته
 

دیدگاه‌ها   

#1 حميد فلاحيان 1395-05-06 00:04
مرحبا مرد زحمتكش و ارزشمند پرورش اندام لرستان
نقل قول کردن
#2 ناشناس 1395-05-06 00:22
بهترين مربي كه تا الان ديدم ايشونن،واقعا اراده قوي دارن كه ب اينجا رسيدن.اميدوارم ب آرزويي ك دارن زودتر برسن.
نقل قول کردن
#3 rasool 1395-05-06 00:23
واقعا خسته نباشید استاد امیدوارم تو رده های بالاتر مثل خورشید بدرخشی بهترین مربی ایران و حتی جهان....
نقل قول کردن
#4 محسن غلام زاده 1395-05-06 02:23
درود و خسته نباشید خدمت مربی فهمیم و با. اخلاق، استاد ضیایی عزیز
نقل قول کردن
#5 محسن غلام زاده 1395-05-06 02:27
درود و خسته نباشید خدمت مربی فهمیم وبا اخلاق، استاد ضیایی عزیز
نقل قول کردن
#6 محمد 1395-05-06 11:09
خسته نباشي استاد، بهترين مربي بهترين دوست❤️
نقل قول کردن
#7 علیرضا 1395-05-06 12:28
درود و خسته نباشید به حمید خان ضیا پسر با مرام و با ادب شهرمون
نقل قول کردن
#8 محمد 1396-01-08 05:49
سلام به به عالی فقط شماره تماس استاد رو راه ارتباطی ایدی چیزی خب ما چطوری مراجمعه کنیم کجا پبدا کنیم اینارو
نقل قول کردن
#9 حسین 1396-06-17 10:25
سلام استاد مرسی از اینکه هستی به تو افتخار میکنیم
نقل قول کردن
#10 حسین 1396-06-17 10:26
سلام استاد مرسی از اینکه هستی ما به تو افتخار میکنیم
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا