یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

انقلاب اسلامی ایران در بطن خويش، رشادت‌ها و زیبایی‌هایی نهفته دارد که تا سال‌ها می‌توان قصه‌ی آن‌ها را برای نسل‌های آینده بازگو کرد.
استان لرستان همگام با تحرکات انقلابی در سراسر کشور، توسط دلاوران انقلابی‌اش در تغییر رژیم پهلوی نقش به سزايي داشت.
در این که انقلاب اسلامی ایران بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب قرن بود شکی نیست‌، ولی همین انقلاب هم در دل خود تحرکات مسلحانه ی بسیار نظام‌مندی داشت که جاده صاف‌کنان انقلاب با از جان‌گذشتگی آن را انجام می‌دادند.
اولین تحرکات مسلحانه در لرستان و خرم‌آباد به مهرماه سال 57 بر می‌گردد، جایی که که بخشی از انقلابیون با حمایت‌های روحانیت لرستان و با دریافت حکم جهاد از سوی مجتهدین وقت، دست به شورآفرینی زدند.
در ادامه، پای صحبت یکی از این افراد گمنامي می‌نشینیم که تعریف انقلاب برایش، فقط انجام وظیفه و اطاعت از دستورات امام خمینی(ره) بدون هیچ چشم‌داشتی بوده است. صحبت‌های "حاج نورمحمد رحمان‌‌سالاری" را در مورد آن روزهای خاطره‌انگیز و نبردهای مسلحانه که با شور و هیجان خاصی از آن‌ها ياد مي كند را مرور مي‌كنيم:
 
آقاي سالاري، از چگونگی وارد شدن به جرگه انقلابیون بگویید. 
پس از فرمان حضرت امام خمینی(ره) در باب مبارزه با رژیم پهلوی، هر گونه سکوت را جایز ندانسته و به دنبال حضور در تشکیلات انقلابی اصیل در منطقه برآمدم. خوشبختانه در آن زمان حضرات آیات آقایان حاج سید آقا احمد طاهری، سید فخرالدین و نورالدین رحیمی، شیخ عباس‌علی صادقی از روحانیت انقلابی پیشرو بودند که دستورات امام را در منطقه پی‌گیری می‌کردند. این عزیزان با انتخاب مرحوم "حاج شکراله چراغی" و "حاج علی‌رضا رحمان‌سالاری" به عنوان رابط میان عشایر منطقه به دنبال افرادی بودند که در صدد پیوستن به مبارزین بودند و از این طریق بنده هم به نیروهای انقلاب در استان لرستان پیوستم.
 
از مهم‌تریین تحرکات انقلابی پس از ورود به جرگه انقلابیون برای خوانندگان ما توضيح دهيد.
 پس از ورود به جرگه انقلابیون اولین اقدامی که به ذهن من رسید مبارزه مسلحانه با نیروهای گاردی و ساواک استان بود، چون که بشدت برخورد بدی با انقلابیون داشتند و مبارزین و مردم عادی را اذیت و آزار می‌كردند. به همین دلیل این پیشنهاد مورد تایید روحانیت به عنوان رهبران انقلاب در استان واقع شد که البته برای این درگیری مسلحانه درخواست حکم از سوی رهبران اصلی انقلاب کردیم. خوشبختانه 10 روز طول کشید تا حکم جهاد از سوی آیت‌الله سید محمود طالقانی برای آقا احمد طاهری فرستاده شد و همان حکم جهت انجام عملیات برای ما فصل‌الخطاب شد.
 
نورمحمد رحمان‌‌سالاری

پس از دریافت حکم جهاد برای اولین حرکت مسلحانه انقلابی در لرستان چه اتفاقاتی افتاد؟
پس از دریافت حکم، حاج علی‌رضا رحمان‌سالاری و حاج شکراله چراغی به عنوان رابطان انقلابیون در میان عشایر در منطقه روستای بادیه گرد آمدند و با 18 نفر از عشایر منطقه برای اجرای عملیات بیعت کردند. با توجه به این که نیروهای گاردی در استان بیش‌تر از نیروهای کشور عمان و اسرائیل بودند، به طرز فجیعی با انقلابیون برخورد می‌کردند که همین موضوع باعث شده بود راحت‌تر بتوانیم عملیات مسلحانه را انجام بدهیم. در نهایت 18 نفر برای انجام عملیات بیعت کردند و منتظر روز اجرای شبیخون ماندیم.
 
از روز انجام حمله مسلحانه برای ما بگویید و این که چه اتفاقی افتاد؟
بعد از تحرکات شدید نیروهای ساواک و گاردی‌ها در استان تعداد زیادی از نیروهایی که برای انجام عملیات بیعت کرده بودند از انجام آن کنار رفتند و در روز آخر فقط 3 نفر پای کار ماندند که بنده و آقای "ملک اسکینی" و مرحوم "عیدی بیرانوند" با حمایت‌های شکراله چراغی و حاج علی‌رضا رحمان‌سالاری مامور انجام عملیات شدیم. قابل توجه این که بعد از کنار رفتن 15 نفر از افرادمان تصمیم بر این شد که عملیات کنسل شود ولی بنده مصرانه ایستادم و گفتم حتی اگر فقط یک نفر باشم این دستور و حکم جهاد را عملیاتی خواهم کرد. خوشبختانه به لطف پرردگارهمین طور هم شد. همان زمان تصمیم گرفتیم که شبانه به کمپ گاردی‌ها که در محل شهربازی کنونی خرم‌آباد بود هجوم بیاوریم و همه را از پای درآوریم و گاردی‌ها را مجبور به فرار از منطقه بکنیم. شبانه و با توجه به این که آموزش‌های نظامی را در دوران سربازی دیده بودم حمله را با تفنگ‌های "برنو" و "ام‌-یک" انجام دادیم و طی 3 مرحله یورش مسلحانه، تعداد زیادی از نیروهای گاردی را از پای در آوردیم و از محل رودخانه خرم‌آباد تا تنگه شبیخون گریختیم.  آز آنجا نیز به روستای ده پیر پناه گرفتیم. در زمان انجام حمله مسلحانه به یکباره نزدیک به 3هزار نفر از نیروهای ارتش‌، شهربانی‌، ژاندارمری و ساواک به تعقیب ما پرداختند و با نورافکن‌های متعدد ما را تعقیب کردند که خوشبختانه موفق به دستگیری ما نشدند.
 
بعد از انجام این حمله مسلحانه چه اتفاقاتی روي داد؟
بعد از این حمله، ماموران گاردی کمپ خود را عوض کرده و از منطقه خارج شدند. صدای این حمله تا مدت‌ها در صدر اخبار مهم انقلابی کشور بود و روحانیت با افتخار از این حرکت ما یاد می‌کردند. به عنوان کلی می‌توان گفت بعد از این ماجرا ساواک شروع به دستگیری روحانیون و سران انقلاب در استان کردند که البته همین ماجرا در کنار سایر اتفاقات آن روزها، جاده را برای انجام انقلاب صاف کرد.
 
گفت‌وگو: مهدی رضاپور/ يافته
 

دیدگاه‌ها   

#1 شهروند 1393-11-22 12:56
درود بر مجاهدان گمنام لرستان
نقل قول کردن
#2 لر 1393-11-22 15:37
زنده باد مردان غیور لرستانی
نقل قول کردن
#3 حسنوند 1393-11-22 18:37
درود بر حاج نورمحمدها
نقل قول کردن
#4 شهروند خرم آبادی 1393-11-23 17:52
عشایر لرستانی همواره در تمام صحنه های این مملکت جان برکف و پای کار بوده و هستند. با درود بر روان پاک و بی الایش تمام این بزرگان و عزیزان، انتظار می رود مسئولان هم تمام این مجاهدت ها و پای کار بودن ها را با خدمات خوب خود جواب بدهند وگرنه دلسرد کردن این قشر ساده دل و وفادار بزرگترین خیانت به آرمان های انقلاب و امام راحل است که فرمود عشایر ذخایر انقلابند. یا علی مدد
نقل قول کردن
#5 مهران پور 1393-11-23 17:55
با خواندن این مطلب صداقت و وفاداری را در روزهای انقلاب برایم تجسم شد. واقعا چه اتفاقی افتاد که در ان روزها و با تمام کمبودهای اطلاع رسانی، این روستائیان و عشایر مانند حاج نورمحمد سالاری حاضر میشوند جانشان را در دست بگیرند و برای یک طلبه از خود بگذرند. کاش سر این کار برما آشکار شود چراکه بدون شک چراغ راه همه ما خواهد بود
نقل قول کردن
#6 بهزاد. 1393-12-26 09:33
درود برتمام عشایر گمنام.درود بر حاج نورمحمد.درود برملک اسکینی درود برعیدی بیرانوند درود بر حاج علیرضا وحاج شکرالله عشایر گمنام وسربلندمان
نقل قول کردن
#7 مهدی 1394-09-01 16:32
درود بر دلاور مردان غیور
نقل قول کردن
#8 moslem 1394-09-19 00:22
سالاری تکه
نقل قول کردن
#9 یاسر 1395-02-11 21:08
درود بر دلاور مرد لر،ای کاش الان که از وجود این عزیزان بهرمند هستیم ازشون قدر دانی کنیم نه وقتی از بینمون رفتن .
.قدر این. شیشه بدانیم که هست،،،،،نه درآن لحظه که افتاد و شکست
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا