یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

مدتي از پايات يافتن مذاكرات هسته‌اي مي‌گذرد. با تمام  ابعاد فراگير و كش و قوس‌هايش.
امروز همه چيز آماده شرايط جديدي است و مي‌رود تا تغييرات مهمي در عرصه بين‌الملل براي ايران و ديگر مذاكره‌كنندگان رقم بخورد. هم موافقان و هم منتقدان  معتقدند كه اين مذاكرات وظيفه‌اي بسيار دشوار بر دوش مردان مذاكره كننده بود‌.
حركت روي لبه تيغ و تلاش براي دستيابي به بهترين‌هاي ممكن. همه منتظرند تا پساتحريم هم روزهاي روشني باشد و شيرين توافق سر سفره‌هاي مردم مزه شود.
هر چند نوك پيكان اين نشت‌ها و  مسئول ارشد آن دكتر محمدجوادظريف بود،اما همه رسانه‌ها يكپارچه از عنوان «‌تيم مذاكره كننده‌» ياد مي كردند. فرزندان متخصص و برومند ايران عزيز اسلامي كه تحت منويات مقام معظم رهبري بهترين و بيشترين تلاش‌هايشان را براي همين روزها گذاشتند.
در ميان اين تيم متخصص اما،‌ نامي از فرزندان لرستان جلوه‌اي غرورآميز يافته بود. او كه در يكي از مناطق قديمي  و اصيل شهر خرم‌آباد به دنيا آمد و هنوز هم دل در گرو محله دارد. دلش مي‌خواهد خانه‌ي قديمي پدر را كه امروز ساكنان ديگري دارد بخرد و كتابخانه‌اي براي شهرش بنا كند.
دكتر "محمدجعفر ايراني" ‌کارشناس حقوقي و رسانه‌اي همراه تيم مذاكره‌كننده هسته‌اي ايران در وين اتريش بود. درست در همان روزهايي محمدجعفر ايرانيكه شايعات فراواني مبني بر حضور غيرواقعي فردي نامشخص كه وي را اهل لرستان مي‌خواندند در شبكه هاي مجازي بالا گرفته بود، دكتر ايراني نخواست با استفاده از اين اوضاع، حضور خود در وين را مطرح و برجسته سازد.
حال اين كه اين حضور و انتخاب و همكاري و تاثيرگذاري هرطور كه نگريسته شود‌ قابل چشم‌پوشي نيست. صرف‌نظر از تمام خط‌كشي هاي سياسي، «‌دقيقا صرف‌نظر از تمام دسته‌بندي‌ها  و انديشه‌ها»، در شرايطي به ديدار دكتر ايراني در محل كار وي يعني بانك توسعه و تعاون كشور در خيابان بزرگمهر تهران مي‌روم كه بيش از هر چيز ديگري و بالاتر از هر رنگ و سبك و سليقه‌اي، به لرستان و توسعه فرهنگي و نخبگاني چون ايشان مي‌انديشم كنم. حرف مشتركي كه مي‌تواند هم‌دل‌مان كند فصل‌الخطاب همه مان باشد. آن‌جا كه باورمان توسعه است و خوش‌اخلاقي‌هاي اجتماعي و نخبه‌پروري‌هاي واقعي را فرو نمي‌گذاريم. گفتگو در محل دفتر كار ايشان در بخش مديريت امور حقوقي ساختمان اداري بانك توسعه و تعاون كشور انجام مي‌شود.
محمدجعفر ايراني متولد 30 شهريور 1353 در خرم‌آباد است، با قدمت خانوادگي نزديك به يك قرن زندگي در همين شهر. ضلع شرقي پل پيروزي محله اسدآبادي كوروش محل تولد اوست. دكتراي حقوق ِجزا و جرم‌شناسي دارد. استاد دانشگاه است و بين حرف‌هايش ناخودآگاه خاطرات تدريس و شاگردان و دانشجويانش يادش مي‌آيد و دقايقي را اين‌گونه سپري مي‌كنيم براي او كه همزمان با دوره دبيرستان به خاطر تبحرش تدريس را آغاز مي‌كند انسان‌سازي و معلمي و بعدها انسان خواهي و حقوقداني اتفاقي مبارك و هميشگي است.
سال 72 براي ادامه تحصيلات از خرم‌آباد به تهران مي‌آيد. سال 73 با رتبه 270 در رشته حقوق دانشگاه تهران پذيرفته مي‌شود. بعدها مقطع ارشد را در دانشگاه اسلامي لبنان در رشته فلسفه و با معدلي بالا "جدا جيدا" يعني خيلي خوب و با موضوع پايان‌نامه «‌حكومت‌هاي تئوكراسي مبتني بر ولايت فقيه» و دردانشگاه آزاداسلامي واحد تهران مرکزنيز ارشد حقوق اسلامي رابه پايان مي‌رساند. در ادامه درسال 2008 از آكادمي ملي علم ارمنستان پذيرش مي‌گيرد و در سال 2014 از انستيتوي حقوق و فلسفه دكتراي خود را اخذ مي‌كند.
سوابق بخشداري فرمانداري و مديركلي را در كارنامه خود دارد. كشتي‌گير حاذقي است و عضو هيئات رييسه كشتي نيز بوده و هست. در حوزه مطبوعات نيز از ديرباز با فعاليت سردبيري در نشريه مبين و همكاري با ديگر نشريات مانند جهان اسلام و حيات نو حضور پررنگي داشته است. تا اين كه بعد از 8  سال دوندگي، موفق به كسب مجوز نشريه "بيان لر" مي‌شود تا آيينه‌اي براي لرستاني باشد كه مي‌خواهدش.
 «بنا گذاشتيم لري فكر كنيم و فارسي بنويسيم. بيش از 90 شماره از نشريه را هم منتشر كرده‌ايم با نگرشي غيرطايفه‌اي. در دولت قبل هم نگاه منتقدانه و منصفانه از طريق ايجاد فضاي گفتماني داشتيم با مشي تحليل منتقدانه. هنوز هم سرمقاله‌ها را خودم مي‌نويسم». اين تعبير او از بيان لر است. به تازگي نيز مجوز ماهنامه‌ي حقوق و علوم سياسي  به عنوان «‌سياق» را به زبان‌هاي فارسي و انگليسي و گستره توزيع بين‌المللي گرفته است.
اينك و از سال 1392 مدير امور حقوقي بانك توسعه و تعاون كشور است.
 
درباره حضورتان در اين دور از مذاكرات بفرماييد.
مذاكرات 12 دور صورت گرفته بود؛ سويسس‌؛ فرانسه و بالاخره وين اتريش‌. وزارت خارجه طيف‌هاي مختلفي را از حوزه‌هاي مختلف انتخاب كرد. بنده هم به عنوان كارشناس حقوقي طي مدت يك هفته انتخاب و با تيمي 15 نفره راهي وين شديم. تجربه و افتخاري براي من و شناسنامه‌اي براي لرستان و جوانان آن.
 
نقش شما و تاثيرگذاري تان در مذاكرات چگونه محقق شد؟
مذاكرات مثل يك كتاب مي‌ماند. نويسنده دارد. صحاف دارد. ويراستار دارد‌. متني كه براي توافقات تهيه شد متني تخصصي و سنگين بود؛ هم براي دفاع از آن، هم براي تبيينش و هم براي ابلاغ و انتقالش به كشورهاي هدف از طريق خبرگزاري‌ها و تلويزيون‌‌ها و پوشش‌هاي خبري بنده و تيم کارشناس وهمراه وارد عمل مي‌شديم.
در اين زمينه مسائل مهم مربوط به سوييفت‌هاي بانكي، حقوق بشر و رسانه و ...با اهميت  و مطرح بود. كارآمدترين ابزار در اين گفتمان‌ها، زبان مفاهمه و ديالوگ دوطرفه بود؛ يافتن زبان مفاهمه به دور از حاشيه‌سازي و بكارگيري ادبيات و منش مشترك‌. بايد با منطق و ادله پسنديده طرف مقابل مجاب مي‌شد و از صفت‌هاي مشابه و جدل منطقي و پذيرش شدني‌هاي طرف مقابل استفاده مي‌كرديم.
در سطح موارد حقوقي بنده و تيم همراه بر موضوع رفع تحريم‌هاي صنعت بانكداري ايران و راه‌اندازي مجدد سيستم سوييفت تمركز كاري داشتيم كه البته موضوع چالشي و مهمي بود. ما پيش از اين ارتباط‌‌مان با دنيا قطع شده بود‌. ده‌ها برابر هزينه براي‌مان ايجاد كرده بودند‌. بنده شخصاً براين محور تاکيد و تحقيق داشتم و موارد را آن‌گونه که بايد و شايد منتقل مي‌كردم.
موضوع قابل توجه بعدي توجه به تبعات مذاكرات در داخل ايران بود. همان گونه مقام معظم رهبري فرمودند كه دولت منتقدين مذاكرات را توجيه كند، لازم بود تا با نگاه كارشناسي و حقوقي براي فضاي داخل ايران موضوع و موارد را جا بياندازيم.
 
در آغاز ورودتان به وين استراتژي راهبردي‌تان چه بود؟
در آغاز هجمه‌اي جود داشت كه در وين توافقي صورت نخواهد گرفت و به دنبال آن وزير امور خارجه پاسخي ملايم اما هدفمند را منتشر ساختند كه ما به توافق نزديك هستيم. تيم بسيار حساب شده، ورود پيدا كرد. مثلا صبح يكي از روزها جمعي از منافقين و دگرباشان، مقابل هتل كوبورگ پاتوق كردند و از طريق بلندگوهاي‌شان خواستار توقف مذاكرات شدند. ما همفكري ده دقيقه‌اي داشتيم و به دنبال آن قرار گذاشتيم به نماينده‌هاي دولت و وزارت كشورشان اين‌گونه اعتراض كنيم كه اين‌ها مزاحم تردد مردم شده‌اند و سروصدا ايجاد مي‌كنند‌. حال اين كه براي تجمع از وزارت كشورشان مجوز هم داشتند. آن‌ها نيز پذيرفتند و خواستند كه  تجمع را با قطع بلندگوها پيش ببرند و عملاً ظرف سه ساعت اين حاشيه‌سازي خنثي  و برطرف شد. مساله اين است كه اين جور وقت‌ها مسائل قابل پيش‌بيني نيستند و بايد في‌الحال تصميم گرفت كه كدام روش بهتر است.
 
چشم‌انداز حضور در تيم مذاكرات، از نظر شخص شما چگونه ترسيم مي‌شد؟
افق ديد جديدي براي من ايجاد شد كه در نشست‌هاي اين چنيني و ادبياتي كه مي‌تواند منجر به جنگ شود چطور جلوي آن را بگيريم. يادمان هست كه جنگ مغول با ادبيات نسجيده شروع شد و ادبيات در اين نشست همان اندازه مهم بود كه تنفر از جنگ.
 
(گفتگوي ما با گويش شيرين لري  پيش مي‌رود‌.) دكتر ايراني با آن كه محل تحصيلات و زندگي كنوني‌اش خرم آباد نيست، اما  با بيان اصطلاحات قديمي و لهجه‌اي دست‌نخورده گفتگو را لري‌وار پيش مي‌برد و البته نگارنده را بيش‌تر دلتنگ زادگاه مي‌كند. در قلب پايتخت، احساس لرستان جاري است.
مي‌پرسم‌: گره اصلي مذاكرات چه بود؟
بي اعتمادي. ضمانت اجراي قوانين مطرح در عرصه‌هاي بين‌المللي تعريف قابل ارجاعي ندارد مگر اعتمادسازي و باز هم اعتمادسازي‌. با اين گفتگوها ديوار بي‌اعتمادي فرو ريخت و جاي آن را شفاف‌سازي، راستي‌آزمايي و تجربه و تكرار گرفت. در دولت يازدهم دكتر روحاني به جهان نشان داد كه ايرانيان قابل اعتمادند و حتي خانم موگريني خود يكي از مدافعين خوب ايران شد. فرانسه هم همين طور، انگليس هم همين طور.
البته آمريكايي‌ها سناريويي دارند كه مطابق آن تا سال 2020 ايران به قدرت برتر منطقه و يكي از چند قطب مسلط دنيا تبديل مي‌شود و اين نگاه در مجموعه آينده‌پ‍ژوهي شان پررنگ است. صورت‌گرفتن توافق از سوي ديگر عربستان را از گردونه ي قدرت و منافعش دور مي‌كرد.
 
نشست‌هاي پشت سرهم و اتاق‌هاي فكر طولاني سلامت شما را هدف قرار نمي‌داد؟
(لبخندي مي‌زند و مي‌گويد:) همين طور است اتفاقا بنده ديسك كمر دارم و هر چند ساعت يك‌بار بايد به بهانه‌هاي مختلف از جايم برخيزم و تحرك داشته باشم اما پيوستگي امور و كارها اجازه نمي‌داد و در بدو ورودم به ايران بلافاصله تحت فيزيوتراپي و درمان قرار گرفتم. البته 70 درصد اين فشارها رواني بود. مبني بر اين كه خطر نكن‌. خودت را نشان نده‌. اگر توافقات نقاط كور و منفي داشته باشد چه؟ البته واقعيتش اين است كه بار هر كلمه اي مهم بود و بايد به دقت انتخاب و به كارگيري مي‌شد. البته آشنايي دكتر ظريف به ادبيات و فرهنگ مذاكره كنندگان يكي از نقاط قوت اين مذاكرات بود.
 
دستاوردهاي تحريم براي ايران چه خواهد بود و چه مدت زمان نياز دارد تا همه آن را احساس كنند؟
مهمترين دستاورآن پيروزي گفتمان ايراني و موفقيت انديشه اسلامي درکلام ديپلماتيک مذاکره کنندگان بودکه موجب شور و شعف تمام ايرانيان آزاد و وطن‌دوست در سراسر دنيا شد و قول انتخاباتي جناب دکتر روحاني رئييس جمهور مدبر و انديشمند را در خصوص رفع تحريم‌ها عملي و اجرايي نمود. اما مهمتر از همه اين‌ها پذيرش حقانيت و صلح مند بودن فعاليت‌هاي هسته اي جمهوري اسلامي ايران بعداز سال‌هاي متمادي بود که به حول قوه‌ي الهي و حرمت خون شهداي گران‌قدر کشور و مجاهدت‌هاي ارزشمند تيم هسته‌اي خصوصا دکتر ظريف حاصل شد.
هر چند معتقدم اين اول راه است و بايد جلوي توقعات کاذب و بازارهاي حبابي و احساسي را با برنامه تنظيم شده و مدون پسا‌تحريم که تقديم رئيس جمهور محترم شده است را گرفت.
 
لرستان امروز چگونه به سهم خود از توسعه به صورت واقعي دست پيدا خواهد كرد؟ لرستان فردا را چگونه مي‌بينيد؟
در اين مورد حرف براي گفتن فراوان است و بايد مفصل ساعت‌ها به تحليل وضعيت استان پرداخت. اما عرايضم را دراين خصوص با وضعيت و توسعه‌اي که اتريش در اروپا کسب کرده است شروع مي‌کنم. پس از جنگ جهاني دوم وضعيت اقتصادي و حاکميتي اين کشور بسيار متزلزل شده بود تا جائي که تنها راه ادامه حيات را در استقراض جهاني يافتند. جالب است وقتي که ناظرين و بازرسين براي نظارت نحوه‌ي هزينه تسهيلات پرداختي مراجعه کردند ديدند تمام تسهيلات دريافتي صرف تاسيس و راه‌اندازي کتابخانه، آمفي‌تئاتر، سالن اوپرا، سينما و ساير فضاهاي علمي و تفريحي شده است. دليل آن را جويا شدند و پرسيدند چرا تسهيلات را خرج امور زيربنائي و عمراني و بازسازي ويراني‌هاي جنگ جهاني دوم نکرديد؟ پاسخ اتريشي‌ها اين بود که: تا جامعه و ملتي به رشد متناسب توسعه و شادابي لازم نرسد امور زيربنائي و عمراني هم گره‌اي از مشکلات‌شان را حل نمي‌کند.
در لرستان بايد بسياري از امور از جمله نوع مشارکت، اعتمادمردم به مسولين، مطالبه‌گري، ايجاد انگيزه، احساس رفاه و امنيت، شادابي اجتماعي و حس موثر و مفيد بودن را ترميم و ريکاوري کنيم سپس در صدد اجرا و اعمال مديريت و سياست‌هاي کلان باشيم. تهيه‌ي نقشه راه مناسب با فضاي پسا‌تحريم با استفاده از توان نيروهاي توانمند و اثرگذار درون و برون استان و ارتقا سطح خواسته‌ها و توقعات مي‌تواند در مسير شدن قرار گيرد. هر چند اتفاقات ميمون و قابل توجهي در دولت خدمتگزار تدبير و اميد افتاده است اما لرستان امروز خيلي درخور شأن و منزلت مردم نيست.
* تشکيل کارگروه پساتحريم
* تهيه نقشه جامع راه توسعه لرستان بر اساس سند چشم‌انداز ملي
* تقويت بنيان فرهنگي و مشارکت‌پذيري عمومي
* کاهش نقدينگي و شير کردن آن در بخش توليد
* فراهم نمودن فضاي مناسب کسب و کار
* ايجاد زمينه لازم حضور سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي
* متشکل و هدفمند نمودن فعاليت‌هاي مردمي در قالب تشکل‌هاي مردم‌نهاد
* ارتقا سطح دانش عمومي با حمايت از رسانه‌هاي عمومي و افزايش سرانه مطالعه
* حمايت از تشکل‌هاي دانش‌بنيان و تحکيم روابط توليد و دانشگاه
اين‌ها مي‌تواند از جمله مواردي باشد که لرستان امروز بدان نياز دارد و در صورت تامين اين قبل برنامه‌ها مي‌توان به آينده‌ي روشن لرستان اميد داشت و فردايي قابل توجه براي فرزندان اين زمين افلاکي و اهورائي متصور شد.
 
* گفت‌وگو: آتوسا رحمتي
 

دیدگاه‌ها   

#1 ... 1394-08-19 04:37
راهبرد معادل فارسی کلمه ه ی استراتژی است که فرهنگستان این واژه را راوضع نموده است.جمله ی استراتژی راهبردی... در متن جالب نيست.
نقل قول کردن
#2 وحید آریافر 1394-08-19 13:23
با آرزوی توفیق برای جناب دکتر ایرانی و نشریه بیان لر
نقل قول کردن
#3 همشهری 1394-08-19 16:34
با سلام و ارزوی توفیق هرچه بیشتر برای حناب دکتر ایرانی ایشان افتخاری برای شهر و استان ماست بنده کتاب تئو کراسی ایشان را مطالعه نمودم کتابی پربار بود ممنونم از هدیه این کتاب ارزشمند.
نقل قول کردن
#4 وحیدمختاری 1394-08-20 00:25
سلام به لرستانیهای عزیز و درودبردکترخوش فکر واندیشمند ایرانی بزرگ
لرستان و زاگرس به داشتن فرزندانی چون شمابرخودمی بالد.
شمامظهرخردورزی وتمکین درمقابل حق وحقیقت هستید.
خداوندنگهدارتان
نقل قول کردن
#5 ایمان مظفری 1394-08-20 00:26
باسلام وادب خدمت ،خانم رحمتی عزیز بابت قلم زیبا وزحمت این گفتگوی عالی ..دکترایرانی ودیگرنخبگان لرستانی از هرگروه فکری وحزبی برای ما افتخارمحسوب میشن..
نقل قول کردن
#6 محمد فرزان منش 1394-08-22 13:58
... به دکتر ایرانی افتخار میکنیم ... و سپاس از خانم رحمتی
نقل قول کردن
#7 خواجوی زاده 1396-01-07 14:29
بسیارممنونم بابت مطالب زیبا ومتفاوت
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا