یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

سومین جشنواره بین‌المللی همار، نیمه‌ی دوم آذرماه 96 در زمینه پرفورمنس با رویکرد اجرا در طبیعت آذرماه 96 با حضور هنرمندان خارجی و داخلی برگزار می‌شود، موسسه هنری آرتا و خواهران گودرزی ایده پرداز و برگزارکننده‌ی این رویداد بزرگ بین‌المللی هستند.
حضور هنرمندان مطرح جهان و ایران در شهر خرم‌آباد و برگزاری باکیفیت این جشنواره می‌تواند بر غنای فرهنگی استان، بسترسازی جهت حضور سرمایه‌گذار و ترغیب توریست و گردشگر در لرستان بی افزاید. در خصوص برگزاری جشنواره بین‌المللی همار با راضیه گودرزی دبیر برگزاری جشنواره دقایقی به گفت‌وگو نشستیم که ماحصل آن تقدیم به شما همراهان همیشگی
 
1، از چه زمانی و در چه زمینه‌ای وارد کارهای هنری شدید؟
من دوران دانشجویی خود را در زمینه اقتصاد و در دانشگاه شهید بهشتی می‌گذراندم که با هنرهای معاصر آشنا شدم و پیگیر هنرهای محیطی به همراه گروه پنج باز که گروهی حرفه‌ای در زمینه هنرهای محیطی بود شدم. بعد از اتمام تحصیلم در رشته مدیریت اجرایی در مقطع ارشد به صورت جدی به دنبال تاسیس موسسه هنری شدم تا بتوان فعالیت‌های حرفه‌ای در سطح بین‌المللی تعریف کرد تا هنرمندان شهر و کشورم بتوانند در جشنواره‌ها و ایونت های هنری بدون دغدغه‌های رقابت شرکت داشته باشند.
 
2، چه جذابیت‌هایی در کارهای هنری باعث شده است تا به امروز در این عرصه باقی بمانید؟
اجراهای هنری باعث می‏شود که خود وجودی انسان به نمایش گذاشته شود؛ بدون هیچ پرده و حجابی مخاطبان شما می‏توانند با شما روبرو شوند. اینکه شما دغدغه‌های درونی خود را می‌توانید با هنر عینیت ببخشید، روح و روان انسان را آرام می‏کند و باعث می‏شود که شما در این مسیر باقی بمانید.
 
3، مهم‌ترین مشکلات یک هنرمند در استان لرستان چه مواردی است؟
لرستان استانی است با پشتوانه فرهنگی بسیار قوی و مردمانی بسیار مستعد در زمینه‌های مختلف هنری ولی در حال حاضر آن‌ها که تمایل به پیشرفت در زمینه‏های مختلف هنری دارند ترجیح می‏دهند به شهرهای بزرگ‌تر و یا به پایتخت مهاجرت کنند. این تنها مشکل هنرمندان این استان نیست؛ اغلب هنرمندان استان‌های محروم مهاجرت به شهرهای بزرگ‌تر را کلید حل مشکلات و راهی برای پیشرفت خود می‏دانند. در استان ما حتی یک گالری خصوصی وجود ندارد و ارائه آثار هنری و نقد و بررسی آثار با توجه به هنر روز دنیا، حضور هنرمندان تحصیل‌کرده و پیشرو را می‏طلبد که متأسفانه اغلب استانمان را ترک کرده‏اند و یا تمام تلاششان را می‏کنند که مکان دیگری برای ارائه کارهای‏شان انتخاب کنند و مخاطبشان را از بین هم‏استانی‏های‏شان جستجو نمی‏کنند.
برای پیشرفت هنر یک جامعه، به حمایت معنوی و مالی احتیاج است که نه از سوی ارگان‏های مربوطه و نه از سوی حامیان فرهنگی، این نیازها پیگیری نمی‏شود. بخصوص این که بعضی از شاخه‏های هنری اثری برای فروش ارائه نمی‏دهند ولی هم‌سطح هنر پیشرو دنیا در حال حرکت هستند و برای بقا نیاز به حمایت دارند.
 
3، چگونه به فکر تاسیس موسسه آرتا افتاده و چه اهدافی را دنبال می‌کنید؟
این موسسه با مدیریت هنری تارا گودرزی و مدیریت اجرایی آن از سوی من _راضیه گودرزی_ از زمستان سال 1392 فعالیت خود را آغاز نموده است. هدف این موسسه ایجاد مرکزی بین‌المللی با رویکرد پژوهشی هنری و ایجاد پلی ارتباطی بین هنرمندان و مراکز هنری داخل و خارج از کشور، در جهت ارتقاء هنر مشارکتی در کشور و منطقه است.
این موسسه می‏کوشد تا با برقراری ارتباط بین هنرمندان معاصر ایران و سراسر دنیا، فرهنگ کار جمعی، انسان‌دوستی و اخلاق‏مداری را جایگزین رقابت و برتری‏جویی کند.
موسسه هنرهای معاصر آرتا در کارنامه خود برگزاری چهار ایونت «اجرا با نور» با شرکت هنرمندانی از ایران، سوئد، ایتالیا، هند، نیوزلند، فرانسه و سنگاپور و برگزاری نمایشگاه «در گستره» در کشور آلمان از آثار شش هنرمند زن ایرانی و برگزاری دو جشنواره هُمار در زمینه هنر محیطی، در آبشار بیشه و جزیره هرمز و همچنین همکاری با سالانه پرسبوک 7 به عنوان اجراکننده کارگاه‌های اجرا با نور و اکوآرت را دارد.
4، در خصوص جشنواره بین‌المللی همار که قرار است آذرماه در خرم‌آباد برگزار شود بگویید؟
این سومین جشنواره هُمار است که از سوی موسسه هنرهای معاصر آرتا برگزار می‌شود با این تفاوت که این بار همراهی انجمن‌های مردم‌نهاد با این جشنواره، باعث شده تا بتوانیم این جشنواره را در سطح بین‌المللی برگزار کنیم
با یاری خدا سومین جشنواره هُمار را در نیمه اول آذرماه 96، در استان لرستان، به مدت 8 روز، برگزار خواهد شد. این جشنواره در زمینه هنر پرفورمنس، به شکل اجرا در طبیعت، نشست پژوهشی، معرفی هنرمندان و نمایشگاه خواهد بود.
از مهم‌ترین اهداف جشنواره معرفی استان لرستان و شهر خرم‏آباد به عنوان کانونی برای خلق هنر در طبیعت، به‌منظور جلب گردشگران حرفه‏ای و جلب‌توجه بیش‌ازپیش هنرمندان به طبیعت، به عنوان بستری مناسب برای اجراهای‏شان است و همچنین تلاش برای جلب‌توجه مردم و هنرمندان به اهمیت حفظ و بهبود محیط‌زیست برای نسل‏های حاضر و آینده است.
 
گفت‌وگو: رضا طولابی

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا