یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

امروز 18 تیرماه سالروز درگذشت مهدی آذریزدی به‌عنوان روز ادبیات کودکان و نوجوانان در تقویم رسمی کشور ثبت‌شده است.
زنده‌یاد آذریزدی را پرتیراژترین نویسنده‌ تاریخ ادبیات کودک و نوجوان ایران می‌دانند.
 البته نام‌گذاری روزی با این نام در تقویم، برنامه‌های گسترده‌تری را برای توجه به ادبیات کودک و نوجوان می‌طلبد و نهادهای دست‌اندرکار این حوزه برنامه‌های مناسبی را باید برای کودکان و نوجوانان تدارک ببینند.
به همین مناسبت گفت‌وگوی اختصاصی با خانم خشنود، مربی ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، انجام شد.
 
شکل‌گیری شاخه ادبیات کودک و نوجوان چگونه و چه زمانی شکل گرفت؟
ادبیات کودک و نوجوان به دوره و زمان خاصی متعلق نیست، درواقع انسان از زمانی که نسبت به خواسته‌ها و رؤیاها و به دنبال آن خوشبختی و آرامش پا به سرزمین رؤیایی و خیال‌انگیز متل‌ها و افسانه‌ها گذاشت و حماسه‌ها، آرزوها، حکایت‌ها و اندرزها در قالب لالایی شبانه مادران تجلی پیدا کرد، ادبیات کودکان و نوجوان هم‌شکل گرفت. در بحث آکادمی و تحقیقاتی دوره و زمان‌های خاص تاریخی برای شکل‌گیری ادبیات کودک و نوجوان تعریف‌شده است اما به ضم من ادبیات کودکان و نوجوانان قدمتی به تاریخ حیات بشری دارد و پا به‌پای این تاریخ با بشر رشد و تکامل پیداکرده است.
 
مهم‌ترین آفت ادبیات کودک و نوجوان را چه می‌دانید؟
فقدان نویسندگان آگاه و خلاق مهم‌ترین آفت در این عرصه است، گاهی دیده می‌شود نویسندگانی که نتوانستند در شعر و داستان بزرگ‌سالان رشد و موفقیتی به دست بیاورند، تلاش کردند به هر طریقی در ادبیات کودک و نوجوان این خلا را پر کنند و چون شناختی از دنیای کودک و نوجوان و خواسته‌های آن‌ها ندارند، آثار سطحی، بی‌مفهوم و نامربوط چاپ و نشر داده می‌شود.
 
نظرتان در باره بحران مخاطب در شعر کودک و نوجوان چیست؟
ما بحران مخاطب نداریم، چرا که همواره کودکان و نوجوانان و کودک درون انسان‌ها شیفته و مشتاق شنیدن شعرهای صاف، ساده و قصه‌های پریان، داستان‌های شیرین و رمان‌های جذاب دوران نوجوانی هست، ما در بحث ادبیات کودک و نوجوان بیشتر با بحران و کمبود منابع و نویسنده خوب‌ روبه‌رو هستیم؛ و البته نویسندگانی هستند که دنیای آرزوها و خواسته‌های کودکان و نوجوانان را خوب می‌شناسند و علی‌رغم مشکلات و دغدغه‌های زندگی با کودک درون دوست و آشتی کردند. برای چشم‌اندازی روشن باید نویسندگان ادبیات غنی و سرشار از ایده، طرح، پند کهن ما را بشناسند و با بهره‌گیری از ابزارها و فن‌های مدرن برای نسل معاصر از این گنجینه تمام‌نشدنی استفاده کنند در این راستا مترجمان نیز شاهکارهای ادبیات معاصر جهان را برای این رده سنی ترجمه کنند و در شرایط مناسب در اختیار آن‌ها قرار دهند؛ و باید به نویسندگان جوان فرصت داد تا ایده‌های خود را مطرح کنند و به هر طریقی، مادی و معنوی موردحمایت قرار گیرند. از ديگر اتفاق‌های خوشايند در حوزه ادبيات کودک و نوجوان، تألیف و انتشار سلسله رمان‌های نوجوان، در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان بود که والدین با انتخاب عناوین مناسب به ذهن و تفکر فرزندان‌شان جهت‌ بدهند؛ و در افزایش فرهنگ کتاب‌خوانی نقشی کلیدی داشته باشند.
 
شایان ذکر هست جشن‌ها و ویژه‌برنامه‌های روز ملی ادبیات کودک و نوجوان از ۱۸ تا ۲۸ تیر در مراکز مختلف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حالی اجرا خواهد شد که نویسندگان کودک و نوجوان با مخاطبان خود در فروشگاه‌های کانون دیدار خواهند کرد.
 

گفت‌وگو: علی محمدی/ یافته

دیدگاه‌ها   

#1 شهروند 1396-04-19 23:23
سلام و خسته نباشید به مربیان ادبی کانون پرورش فکری استان
نقل قول کردن
#2 رضایی 1396-04-20 13:55
با سلام
اینکه متل ها و لالایی هاو مثل ها جزی از ادبیات کودک هستند، شکی نیست. بحث در این است که ادبیات کودکان به مفهومی که افرادی آگاهانه و از روی شناخت شرایط سنی و اقتضائات سنی برای کودکان کار حرفه ای انجام می دهند این تعریف رو ما تعریف ادبیات کودک میخوانیم. وگرنه بله همه چیز از ابتدای خلقت وجود داشته است/
نقل قول کردن
#3 سجاد 1396-04-21 00:07
از سرکار خانم خشنود بابت تحلیل بسیار زیباشون تشکر میکنم. بسیار عالی موفق باشید.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا