یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

در حالی که ساختمان سربازخانه می‌تواند در صورت توجه مسوولان موجب رونق گردشگری در لرستان شود ،اما متأسفانه شواهد نشان‌دهنده تبدیل شدن بخشی از این ساختمان تاریخی به باشگاه بدن‌سازی کارکنان میراث فرهنگی دارد.
به گزارش فارس، استان لرستان دارای ظرفیت‌های بی‌شماری در حوزه گردشگری است با این وجود بسیاری بر این عقیده‌اند که تاکنون نتوانسته‌ایم از ظرفیت‌های بی‌بدیلمان در حوزه‌های مختلف صنعت گردشگری و توریسم استفاده کنیم.
به عنوان نمونه اکنون در این استان تعداد زیادی از بناهای تاریخی در شرایط نامناسبی قرار داشته و نتوانسته‌ایم از آن‌ها برای جذب هر چه بیشتر گردشگران استفاده کنیم.
نمونه بارز این موضوع را باید بلاتکلیفی چند ساله ساختمان سربازخانه موجود در محوطه باغ گلستان در جوار قلعه فلک الافلاک دانست.
بر اساس طرح‌های مصوب قرار بر این بوده تا این ساختمان زیبا و تاریخی به موزه تبدیل شود و پس از آن نیز حرف‌ و حدیث‌های زیادی در مورد تبدیل آن به یک هتل 5 ستاره  توسط یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی وجود داشت تا جایی که فعالان اجتماعی با این موضوع مخالفت کرده و معتقد بودند که بهترین کاربری برای ساختمان سربازخانه تبدیل آن به موزه است.
با این وجود اکنون چندین سال از بلاتکلیفی آن می‌گذرد و هنوز اقدامی خاص برای تعیین و تکلیف و استفاده از این ظرفیت مناسب گردشگری لرستان صورت نگرفته است.
در حالی که انتظار می‌رفت در سال اقتصاد مقاومتی گامی اساسی برای حل مشکلات سربازخانه و استفاده از آن در جهت رونق گردشگری و به طبع اقتصاد منطقه باشیم، اما جدیداً بر اساس مستندات و اخبار واصله شاهد آن هستیم که مسئولان میراث فرهنگی قسمتی از ساختمان تاریخی سربازخانه را به باشگاه بدن‌سازی برای کارکنان خود تبدیل کرده‌ و وسایل باشگاه بدنسازی را در ان مستقر کرده‌اند.
حال باید از مسئولان پرسید آیا با چنین اقداماتی می‌توان شاهد تبدیل لرستان به یک مقصد گردشگری باشیم؟
باید دید مسئولان محترم میراث فرهنگی لرستان چه پاسخی برای این اقدام دارند و چرا ساختمانی که می‌تواند به مقصد گردشگران و دوستداران تاریخ تبدیل شود باید به باشگاه بدن‌سازی کارکنان تبدیل شود؟
این موضوع مصداق بارز فرصت سوزی است و انتظار می‌رود مسئولان در این راستا وارد عمل شده هر چه سریعتر به جای اینکه سربازخانه را به محلی برای پرورش اندام کارکنان تبدیل کنند با برنامه‌ریزی مناسب از این ظرفیت تاریخی و فرهنگی برای رونق گردشگری منطقه استفاده کنند.
سوال اینجاست که چرا باید در حالی که استان لرستان با کمبود بسیار شدید فضا برای به نمایش گذاشتن آثار تاریخی، فرهنگی و صنایع‌دستی خود روبرو است و اکنون بیش از 10 تا 12 هزار شیء تاریخی در گنجینه قلعه فلک الافلاک خاک خورده و در معرض دید عموم قرار نمی‌گیرند سربازخانه تاریخی باید بلاتکلیف بماند تا شاهد تبدیل آن به باشگاه پرورش اندام باشیم.
انتظار مردم از مدیریت ارشد استان این است که بر این اساس اقدامات ویژه‌تری در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری لرستان انجام دهد چرا که مطمئناً با شرایط کنونی نمی‌توان به اهداف مد نظر در زمینه جذب گردشگر و تبدیل شدن به مقصد گردشگران دست یافت.
یقینا اگر چنین میراث ارزشمندی در سایر استان‌ها بود شاهد این‌گونه بی‌توجهی به آن نبودیم،و لذا وقت آن رسیده که نگاهمان را تغییر داده و با انجام اقدامات عملی به دنبال تبدیل لرستان به مقصد گردشگری باشیم.

      

دیدگاه‌ها   

#1 علی 1396-02-15 12:15
شاید یافته عزیز پیام من رو درج نکنید اما به نظرم هر پروژهای رو که استانداراری دوست نداشته باشه به امان خودش رها یا تغییر کاربری میشه چراکسی نیست که به دادبام زیبای ما و سر بازخانه وزیر گذر گلدشت برسن البته کلمه زیر گذر اشتباه است باید بگیم استخر فصلی ورو باز گلدشت. کاش خرم آباد مسئول ومردمانی دلسوز داشت.
نقل قول کردن
#2 همشهری 1396-02-15 12:23
بالاخره این اثار از بین خواهند رفت تا کی مردم باید تذکر دهند و نگران باشند وقتی که دستگاه متولی خود را وظیفه نمیداند نتیجه همین است که می بینید
نقل قول کردن
#3 ابراهیم 1396-02-15 12:43
باز هم خوبه داخلش یه استخر نزدن
نقل قول کردن
#4 حامد نصیری - خرم اباد 1396-02-15 13:38
همیه به این فکر میکنم کار و هدف سازمان میزاث فرهنگی چیه و چه عملکردی داره ...ما میراث بسیار گرانبها و ارزشمند داریم . فضای سربازخانه را تجسم کنید در اصفحان یا شیراز باشد به قطب گردشگری تبدیل میشود...پل های تاریخی معمولان .پل دختر ، پل گاومیشان و پل کشکان هیچ کاری برای مرمت این آثار انجام نشده .واقعا برای مسئولین میراث فرهنگی لرستان متاسفم ..به نظر شما آیا یه حفاظ شیشه ای سرتاسر سنگ نوشته بکشن چقد هزینه داره ؟؟؟؟یه سایه بان بلند برای گرداب سنگی بزنن چقد هزینه داره ...
نقل قول کردن
#5 حامد نصیری - خرم اباد 1396-02-15 13:40
حالا در نظر بگیرین اگر غار شگفت انگیر و رویایی کلماکره که ششمین گنجینه بزرگ کشف شده در دنیا است ..اگر در تهران ، فارس ، اصفحان بود قطعا راه دسترسی براش درست میشد و سالانه گردشگران بسیار زیادی از سراسر جهان ....دقت بفرمایید جهان . برای دیدن این غار میومدن ....
نقل قول کردن
#6 امیریان 1396-02-15 13:43
مقصر دولت تدبیر و امید است که چهار سال قدمی برای این ساختمان بر نداشت و الان هم مدیریت میراث فرهنگی اون این تصمیم رو گرفته که باشگاه بزنه برا کارمند هاش .
نقل قول کردن
#7 حامد نصیری - خرم اباد 1396-02-15 13:44
میراث فرهنگی لرستان در جهت ترمیم آثار باستانی در لرستان که اکثرا ثبت ملی شده اند چه اقداماتی به طور کامل انجام داده اند . واقعا امکان واگذاری غار کلماکره به سرمایه گذار بخش خصوصی نیست ...سالها قبل یه سرمایه گذار خارجی میخواست به شرط اجاره 20 ساله غار رو را دسترسی ایجاد کنه ولی به دلیل اینکه گفتن هنوز امکان وجود اشیائ باستانی وجود دارد باید خود میراث فرهنگی اقدام و مدیریت کنذ.خلاصه در حوزه میراث فرهنگی ما فقط حسرت میخوریم ...
نقل قول کردن
#8 حامد نصیری - خرم اباد 1396-02-15 13:45
اگر میراث فرهنگی لرستان در سطح عالی فعال باشد قطعا و بدون شک درامد بسیار بالایی در جذب توریست خواهد داشت .
نقل قول کردن
#9 سپهر 1396-02-15 16:26
بعد از خداحافظ خیبر حالا باید بگیم خداحافظ قلعه،خداحافظ ثبت جهانی شدن خرم آباد...نون و پنیر و تره،خورمووه چوکس د خره
نقل قول کردن
#10 خیبر خایدالو 1396-02-15 16:38
یافته عزیز شما به عنوان نماینده رسانه های لرستان فیلم تبانی فجر سپاسی و آلومینیوم اراک رو برای رسانه های کشوری مانند نود ورزش 3 و ... ارسال کنید تا از حق مسلم خیبر دفاع کنیم
آقایان جایدری ، قاسمی ، باقری و ... صدای هواداران مظلوم خیبر را به گوش همگان برسانید
نقل قول کردن
#11 narges hafezi 1396-02-15 17:33
جای تاسفه
این نشونه بی فرهنگی و بیسوادی متولیان حوزه گردشگری استانه
استانداری لرستان هم بجای تبلیغات انتخاباتی کارشو انجام بده
نقل قول کردن
#12 امیر رشنو 1396-02-15 20:08
بودجه باشه پروژه ها زود تموم میشن
نقل قول کردن
#13 اکبر-ظ 1396-02-15 20:34
نه بابا هدفشون خیره . میخان اول گردشگرا ورزش کنند یه مقدار بدنشون گرم و نرم بشه بعد گردشگری کنند .
نقل قول کردن
#14 میراثی 1396-02-16 08:16
ساختمان سربازخانه هنوز به بهره برداری نرسیده و همه در جریان کار اون هستند. بنظرم خبرنگارهای عزیز بجای حاشیه سازی برای میراث فرهنگی و بزرگنمایی و انتشار اخبار نامربوط با تیتر نامناسب فاجعه فرهنگی! به معرفی ظرفیتهای استان بپردازن و در این امر مهم سهیم باشند چراکه انتشار اخبار نامناسب و کذب خود می تواند فاجعه فرهنگی به بار آورد!
نقل قول کردن
#15 علی 1396-02-16 08:49
من در ایام نوروز شاهد زحمات بسیاز زیاد عزیزان میراث فرهنگی در قلعه فلک الافلاک بوده ام که محیط خوبی رو برای گردشگران فراهم کرده بودند.
نباید بدون اطلاع کافی از جوانب قضیه همش میراث فرهنگی را تخریب کنیم .
نقل قول کردن
#16 تصویر بردار 1396-02-16 09:16
متاسفانه محیط قلعه و باغ گلستان به یک محیط کاملا نظامی تبدیل شده و هرگونه ورود و خروج تابع مقررات خاص نظامی است که به نظر زیبنده و شایسته یک محیط فرهنگی نمی باشد.

اگر دوستان و همکاران عزیز در چندماه اخیر به قلعه رفته باشند حتما با این وضعیت مواجه شده اند به شکلی که دیگر باید نام میراث فرهنگی را به میراث سرهنگی تغییر داد.
نقل قول کردن
#17 علی 1396-02-16 09:17
سپاس از یافته به خاطر آگاهی بخشی به مردم
نقل قول کردن
#18 حسینی 1396-02-16 10:10
بغل پل کشکان دارند کشت میکنند فکر کنم پل هم مالک داشته باشه وقتی زمین کشت میشه بازدید کنندگان اذیت میشن بدون هیچ امکاناتی
نقل قول کردن
#19 حسین 1396-02-16 14:10
اقا هیچ شهری سرباز خانه نداره .اثارباستانی هم ندارند فقط ماداریم بابا ول کنید فروردین ماه هشت هزاروپانصد گردشگرخارجی ازاصفهان دیدن کردند ما درفکرجذب توریست بااثاردرجه جندممون هستیم دیروز یکی ازشبکه های سیما خانه عباسی کاشان رونشون میداد این همه هنر ومعماری فوق العاده وطراز اول مسحورکننده بود اونوقت مامی خوایم باخانه ابوگردشگرجذب کنیم
نقل قول کردن
#20 ناشناس 1396-02-16 18:38
من کارمند میراث فرهنگی هستم این کار و این کاربری یعنی بی برنامه گی ، یعنی بی مسولیتی و وقت کشی .جای بسی تاسف است و...
نقل قول کردن
#21 شهروند 1396-05-02 11:09
کافیه الان برید و ببینید باشگاه رو توسعه دادند وتبدیلش کردند به یک مکان خصوصی به جای مراقبت ومحافظت از اشیاء و اماکن تاریخی فراوان استان مراقبین یگان حفاظت میراث به فکر گنده کردن بازوهاشون هستند.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا