یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

"آتش‌نشانان فرشتگان نجات هستند که می‌طلبد که همه مسئولین و مردم  توجه خاصی به این قشر زحمتکش داشته باشند."
روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی بهانه‌ای ست  برای نهادینه کردن فرهنگ ایمنی در کشور؛ این روز بهانه‌ای است تا گرامی بداریم کسانی را که از جان و آسایش خود می‌گذرند تا بتوانیم در امنیت زندگی کنیم.
افرادی که بدون هیچ ترس و واهمه‌هایی به عنوان فرشتگان نجات به دل حادثه می‌روند تا جان انسانی را نجات دهند و همین بهانه‌ای شد برای نوشتن.
بیش از ۱۶۰ سال از تأسیس اولین ایستگاه آتش‌نشانی در شهر تبریز به سال ۱۲۲۱ شمسی و نزدیک به هشتاد سال از تأسیس آتش‌نشانی پایتخت می‌گذرد.
پس از انقلاب اسلامی، با انحلال سازمان دفاع غیرنظامی، فلسفه وجودی آتش‌نشانی‌های کشور توسط بندهای ۱۴ و ۲۰ ماده ۵۵  قانون شهرداری تعریف شد و از همین رو سازمان‌های آتش‌نشانی زیرمجموعه شهرداری‌ها قلمداد می‌شوند.
بر اساس این قانون شهرداری‌ها ملزم به حفظ شهرها از خطر سیل و حریق می‌باشند.
آتش‌نشانان بر اساس شغل ویژه خود به‌طور 24 ساعت در معرض  استرس روحی و روانی و همچنین انواع صدمات فیزیکی، شیمیایی و غیره قرار می‌گیرند.
با توجه به مطالعات و بررسی‌ها، آتش‌نشانان در هر مأموریت در معرض عوامل زیان‌آور مختلفی قرار می‌گیرند که سلامتی آن‌ها را تهدید می‌نماید.
لذا آتش‌نشانان در هر منطقه باید از خدمات و امکانات رفاهی برخوردار باشند تا بدون دغدغه و فارغ از مشکلات به خدمات‌رسانی به مردم بپردازند. اما متأسفانه این قشر تا حدودی با بی‌مهری مسؤولین مواجه‌اند.
در ادوار مختلف برای رفع مشکلاتشان داده شده که برخی از آن‌ها عملی نشده که این امر توجه مسئولین را می‌طلبد.
حرفه آتش‌نشانی شامل دو بخش اطفاء حریق و عملیات امداد و نجات می‌شود. در بخش اطفاء حریق به خاموش کردن انواع آتش‌ها در مناطق مختلف پرداخته می‌شود. در بخش عملیات امداد و نجات نیز سقوط افراد در چاه یا معدن، حبس در آسانسور یا ارتفاعات، مسمومیت و خفگی،زیر آوار مانده و ... را شامل می‌شود.به همین مناسبت صبح امروز هفتم مهرماه، روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی مراسمی به همت سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری خرم‌آباد در سالن همایش‌های بانک صادرات برگزار شد و از کارکنان نمونه سازمان آتش‌نشانی و پیمانکارانی که در ساخت و ساز اصول ایمنی را رعایت کرده بودند، تجلیل شد.
در این مراسم شهردار خرم آباد گفت: کارکنان زیرمجموعه شهرداری از جمله آتش‌نشانان، نیروی‌های فضای سبز و تنظیف از جمله زحمتکش‌ترین نیروهای شهرداری هستند.
"یحیی عیدی بیرانوند" افزود: متأسفانه یکی از مشکلات این قشر کمبود منابع مالی برای انجام پروژه‌های عمرانی و پرداخت به موقع حقوق کارگران و پرسنل شهرداری است و با توجه به اینکه دولت هیچ تعهد مالی در قبال فعالیت‌های شهری ندارد، تنها منبع تأمین اعتبار شهرداری از محل عوارض عمومی است؛ اما بر اساس شاخصه‌های سیستم درآمدی بیش از هشت درصد مردم خرم‌آباد، عوارض نمی‌دهند.
در ادامه مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی خرم‌آباد نیز با اشاره به اینکه این نهاد در سال 1353 فعالیت خود را در شهر خرم‌آباد با یک کامیون مخصوص آتش‌نشانی و دو کارمند آغاز کرد گفت: در سال 1356 اولین ایستگاه آتش‌نشانی در خیابان شریعتی خرم‌آباد احداث و راه‌اندازی شد و امروز هفت ایستگاه آتش‌نشانی در خرم‌آباد فعالیت می‌کند که راه‌اندازی دو ایستگاه دیگر در مناطق حاشیه‌ای ضروری است.
فضل‌الله رشیدی افزود: هم‌اکنون ۱۷۰ نفر در ایستگاه‌های آتش‌نشانی شهر خرم‌آباد مشغول می باشند و ۳۸ دستگاه خودرو سبک و سنگین اطفای حریق وامداد و نجات نیز در ایستگاه‌های آتش‌نشانی خرم‌آباد مستقر می باشند؛ اما با توجه به جمعیت ۵۰۰ هزارنفری خرم‌آباد ایجاد دو ایستگاه آتش‌نشانی دیگر در ضروری می باشد.
وی میزان خرید تجهیزات سرمایه‌ای آتش‌نشانی خرم‌آباد را پنج میلیارد و ۶۹۰ میلیون ریال عنوان کرد.


اولين ايستگاه آتش‌نشاني خرم‌آباد

خبر: علی محمدی


توضیح: محل اولین ایستگاه آتش‌نشانی خرم‌آباد(خیابان شریعتی)، به منابع طبیعی واگذار شده است.

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا