یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

محقق و پژوهشگر موسسه دیرین بوم‌شناسی و تکامل اجتماعی بشر گفت: انسان‌های نئاندرتال (نخستين) در غار کَلدر (kaldar) یافت شده است.
به گزارش یافته به نقل از ایسنا، دکتر «بهروز بازگیر» در سمینار علمی آخرین دستاوردهای باستان‌شناختی غار کلدر خرم‌آباد (نزديك روستاي قلعه‌سنگي) در زمره نخستین زادگاه‌های انسان هوشمند در غرب قاره آسیا که به همت مرکز تخصصی فرهنگ و ادبیات بومی زاگرس جهاد دانشگاهی لرستان برگزار شد، اظهار کرد: پرداختن به کاوش‌های باستان‌شناسی پرداختن به موضوعی فرا ملی بوده و جغرافیایی که وجود دارد نیاز به پیش زمینه‌هایی است.
وی با بیان این‌که پارینه‌سنگی در کشور و به تبع استان کمتر شناخته شده است، گفت: در این رابطه کمتر بررسی و مطالعه شده و نیاز به کار بیشتری است.
بازگیر با اشاره به کاوش‌های غار کلدر تصریح کرد: در استان غارها و پناهگاه‌های زیادی داریم اما در کاوش‌های خود متوجه پتانسیل‌های غار کلدر در این رابطه شدیم، همچنین در غار قمری نیز آثاری یافت شده است.
بازگیر یادآور شد: پیش از مطالعه این غار تمام مطالعات انجام شده روی تعداد زیادی از محوطه‌ها قدمتی بیش از ۴۰ تا ۴۳ هزار را نشان نمی‌دهند و تمامی شواهد به دست آمده در رابطه با انسان هوشمند بیش از این نیست.
این محقق باستان‌شناسی ادامه داد: گمانه‌زنی در غار کلدر منجر به کشف پتانسیل وجود انسان‌های هوشمند شد و در یک گمانه یک متر در یک متر توانستیم به لحاظ فنی به لایه‌ای که انسان‌های هوشمند در آن زندگی می‌کردند دست یابیم.
وی با بیان این‌که در غار کلدر تنها از نظر تاریخ انسان‌های هوشمند مهم نیست، افزود: شواهدی دال بر وجود انسان‌های نئاندرتال نیز در غار یافت شده که شامل ابزارهای دست‌ساز ویژه شکار است که به لحاظ باستان‌شناسی این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است.
بازگیر ادامه داد: در این غار نه تنها قدمت انسان‌های هوشمند را قدیمی‌تر یافتیم بلکه شواهد فرهنگی نئاندرتال را نیز کشف کردیم و مشخص شد که قدمت دره خرم‌آباد خیلی بیشتر است به طوری که می‌توانیم ادعای نخستین زادگاه بشر را در غرب آسیا داشته باشیم.
این پژوهشگر با بیان این‌که این کشفیات آنطور که شایسته است در استان و ایران شناخته نشده است، گفت: در لایه‌های کلدر 7 تاریخ به دست آمد که لایه چهارم مربوط به انسان‌های هوشمند است. مهمترین لایه مربوط به ۵۴ هزار و ۴۰۰ سال پیش بوده که در کف لایه تاریخی پارینه‌سنگی جدید یافت شده است.
وی این غار را دارای پتانسیل بالایی برای مطالعات میکروسکوپی دانست و گفت: میکروسکوپ‌های الکترونی و محیطی مواد تشکیل‌دهنده اجسام و میزان آنها را نشان می‌دهند و توانایی بالایی در بحث مطالعات پارینه‌شناسی دارند.بازگیر از کشف قدیمی‌ترین شواهد استفاده از قیر طبیعی در این غار خبر داد و افزود: برای قرار دادن سرنیزه بر روی دسته از مواد چسبناکی می‌بایست استفاده می‌شد که این ماده قیر بوده است، همچنین در چند نقطه اطراف غار قیر طبیعی پیدا شده که با لکه‌های سیاه رنگ روی سرنیزه‌ها یکی است.
این باستان‌شناس با بیان این‌که نئاندرتال‌ها منابع خود را خوب می‌شناخته‌اند، ادامه داد: در پارینه‌سنگی رفتارهای فسیل شده مورد مطالعه قرار می‌گیرند و در علم باستان‌شناسی از مرحله انشانویسی خارج شده‌ایم. پیدا کردن رفتارهای فسیل شده علمی چند رشته‌ای و میان‌رشته‌ای بوده و به علوم زیادی وابسته است.
وی خاطرنشان کرد: با مطالعه فسیل پستانداران کوچک توانستیم شرایط آب و هوایی و اقلیمی خرم‌آباد را کشف کنیم و دریابیم که در چه آب و هوایی زندگی کرده‌اند.
بازگیر با بیان این‌که باید کاوش‌های بیشتری صورت بگیرد، اظهار کرد: در این راستا نیاز به آگاهی رساندن به مردم داریم و یکی از اقداماتی است که در راستای این پروژه باید انجام شود. همچنین باید زیرساخت‌های اولیه ایجاد شود چراکه درخواست دادن یک محوطه به عنوان زیرساخت جهانی بدون مقدماتی امکان پذیر نیست.
این پژوهشگر گفت: کسی که در یونسکو باید از این طرح دفاع کند باید بتواند بگوید که چه پتانسیل‌هایی هست و چه کارهایی انجام شده است و فراهم آمدن این ظرفیت‌ها نیازمند آگاهی رسانی به مردم و مسئولین است.وی با بیان این‌که این کار نیازمند بوروکراسی اداری نیز هست، ادامه داد: برای معرفی غار کلدر پلان موقتی آن را ارائه داده‌ایم و اعتبار زیادی نیاز دارد. باید زیرساخت‌هایی از جمله مرکز مطالعاتی پارینه‌سنگی و پارک موزه فراهم شود که در صورت اجرایی شدن حدود ۱۱۰۰ شغل به وجود می‌آید.
بازگیر با بیان این‌که به لحاظ اقلیمی شرایط زیست برای انسان و سایر موجودات فراهم بوده است، گفت: در ابزارهایی که از غار کلدر به دست آمده حدود ۳۳ درصد آنها سرنیزه بوده که قبل از آن بیشترین آمار مربوط به یک محوطه بوده که تنها ۲۵ درصد یافت شده است.
این باستان‌شناس یادآور شد: در دوران غارنشینی انسان‌ها برای شکار مهاجرت می‌کردند و به مناطق خوش آب و هوا و مناسب کوچ می‌کرده‌اند.
وی در رابطه با وجود آثار شهرنشینی در دره خرم‌آباد گفت: تپه ماسور می‌تواند اطلاعات زیادی در این رابطه به ما بدهد چراکه فضای زیادی دارد و از یک روستا بزرگتر است. در جواب اینکه آیا شهرنشین بوده‌ایم یا خیر، نیازمند مطالعات بیشتری است.
بازگیر در رابطه با ابزارهای پیدا شده از غار کلدر گفت: ابزارهای شاخص یافت شده در غار مشابه ابزار کشف شده در اروپاست و مشخص می‌شود که این دانش از زاگرس به آنجا انتقال یافته است و حدود ۱۱ هزار سال طول کشیده که انسان‌های هوشمند به اروپا رفتند.
این باستان‌شناس خاطرنشان کرد: در این رابطه نیاز به بررسی بیشتری هست و به دنبال بررسی فسیل‌های انسانی از طریق DNA هستیم. در همین راستا درنظر داریم روی استخوان‌ها مطالعه بیشتری داشته باشیم.
وی با اشاره به ثبت جهانی غار کلدر یادآور شد: با این کار حداقل سالی دو میلیون یورو می‌توانیم اعتبار از یونسکو جذب کنیم و از هیئت‌های پژوهشی که دعوت می‌شوند هزینه دریافت کرد که در نهایت منجر به رونق اقتصادی و اشتغالزایی منطقه می‌شود.***********************************************************************************************


شرکت کنندگان در سمینار غار کلدر خرم‌آباد - با حضور دکتر بهروز بازگیر - ۲ شهریورمطالب مرتبط:

رد پای اجداد اروپایی‌ها در دره خرم‌آباد
کشف آثاري از دوران پارینه‌سنگی در دره باستاني خرم‌آباد با همكاري اسپانيايي‌ها + تصاوير
قدمت سکونت در دره خرم‌آباد به 54 هزار سال رسید

دیدگاه‌ها   

#1 سپهر از خرم آباد 1396-06-03 13:13
کشفیات آقای دکتر بازگیر از باستان شناختی محوطه غار کلدر خرم آباد اهمیت بسیار بالایی دارند و خرم آباد اکنون از جایگاه ویژه ای در تمدن جهانی برخوردار است.دوستداران خرم آباد و تلاشگران گردشگری لرستان از مسوولان محترم و نهادهای مرتبط با میراث فرهنگی و گردشگری انتظار دارند با ایشان همکاری نمایند تا زیرساختهای لازم برای ثبت جهانی غار کلدر فراهم شوند.
نقل قول کردن
#2 خرم آبادیم 1396-06-03 13:18
ای جانم برای خرم آباد و غار کلدر
مرسی جناب دکتر بازگیر برا اطلاعات علمی و اقتصادیتون
مسئولین بسم الله
این فقط یکی از پتانسیل های خرم آباد بود
این همه بیکار با این همه پتانسیل فقط یه جمله رو تایید میکنه و اونم اینه که خرم آباد مدیر متخصص میخواد
کاشکی آقای بازگیر رئیس میراث فرهنگی بشن چون شعور لازمه رو داره و میدونه بیکاری با توریست پذیری قابل حله
نقل قول کردن
#3 عاشق خرم آباد 1396-06-03 15:33
#خرم آباد_زادگاه_انسان_هوشمند
#لرستان__پایتخت-طبیعت_گردشگری
نقل قول کردن
#4 هامان 1396-06-04 00:17
به امید پیشرفت لرستان و خرموه 8)
نقل قول کردن
#5 رضا از بروجرد 1396-06-04 01:32
تمام تجربیات ، کشفیات و زحمات جناب دکتر بهروز بازگیر بسیار بالاتر از سطح جهانی میباشند . امید است مسولان محترم و نهادهای مرتبط با ایشان همکاری نمایند . با تشکر
نقل قول کردن
#6 خرم آباد پایتخت سرزمین ایران 1396-06-04 08:06
خرم آباد پایتخت اولین مردمان ایران زمین_بومی ایران.
نقل قول کردن
#7 رضا 1396-06-04 08:38
مسئولین استان همکاری کنند.
نقل قول کردن
#8 ناشناس 1396-06-04 21:18
البته احتیاج به رفتن به غار و پیدا کردن اثار انسان‌های نئاندرتال نیست ، چون متاسفانه هنوز تعداد (خیلی کمی) از انسان‌های نئاندرتال در شهر زندگی میکنند،شما می توانید از نوع رانندگی ، صحبت کردن بی ادبانه در خیابان و دعواهای مکرر و...که این انسان‌های نئاندرتال در سطح شهرها انجام میدهند انها را مشاهده کنید وحتی میتوانید قوانین فیزیک مبحث(زمان و مکان) را به هم زده و به صورت زنده از تاریخ لذت برده و انسان‌های نئاندرتال را نگاه کنید.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا