یافته، اولین پایگاه خبری دارای مجوز در لرستان

دیوارهای خشت و گلی ترک برداشته مناطق فرسوده شهری ساختمان پلاسکوها را در دل خود پنهان کرده است.
فرسودگی بافت‌های شهری از معضل‌های جدی امروز بسیاری از شهرها، از جمله شهر خرم‌آباد است.
با گذر زمان فرسودگی بافت‌های شهری روالی معمول است، اما توجه نشدن به نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده خود می‌تواند آسیبی جدی در حوزه شهری و خطری برای زندگی افراد ساکن در بافت‌های فرسوده باشد.
مکانیسم‌های مواجه با بافت‌های فرسوده شهری امروز به‌عنوان یک مسئله اساسی برای بسیاری از برنامه ریزان و مدیران شهری قلمداد می‌شود.
ارائه اخطار فرسودگی ساختمان‌ها با مالکین و کم‌توجهی مالکان به این موارد در بسیاری از مناطق آبستن رخداد حوادث ناگواری چون ساختمان پلاسکو در تهران بوده است.
سودجویی‌هایی که به قیمت خسارت جانی و خسارت‌های مالی بسیار تمام می‌شود.
بافت‌ها فرسوده معمولاً مناطق اولیه و قدیمی شهری محسوب می‌شوند و در دل خود اماکن تاریخی را نیز جای‌داده‌اند.

کوی علی‌آباد خرم‌آباد چشم انتظار مسوولین + تصویر
بازسازی مناطق فرسوده به‌ویژه تعریض کوچه‌ها و خیابان‌ها باید با توجه به حفظ اماکن و منازل تاریخی باشد که خود می‌تواند بستری برای رونق صنعت گردشگری هر جامعه‌ای محسوب شود.
فرسودگی بافت‌ها در مناطق حاشیه شهرها نیز آسیبی جدی است، بافت‌های فرسوده‌ای در مناطق حاشیه‌ای اماکنی هستند که با گذر زمان و توسعه شهرنشینی به محل زندگی افراد کم‌بضاعت تبدیل‌شده‌اند.
قدمت ساختمان‌های مناطق حاشیه شهرها را می‌توان از چهره فرسوده کهنه ساختمان و کوچه‌های تو در تو و باریک کوچه‌ها تشخیص داد.
کوچه‌های که به شکل کوچه‌های روستایی هستند، در غالب این منازل مصالح ساختمانی خوبی به کار نرفته برخی منازل مناطق حاشیه‌ای دیوارهای ترک‌خورده و یا حصارهای خشت و گلی فرسوده و شکسته دارند.
در این مناطق جمعیت قابل‌توجهی زندگی می‌کند، برخی از ساختمان‌های به‌رغم نداشتن امکانات اولیه محیط زندگی حداقل دو خانواده است.
با توجه به زلزله‌خیز بودن شهر خرم‌آباد و بیم رخداد زلزله، مناطق فرسوده شهری و مناطق حاشیه‌ای شهر آبستن خطری جدی هستند.
زندگی در سایه دیوارهای خشت و گلی ترک برداشته خطری جدی برای مردم مناطق حاشیه‌نشین در خرم‌آباد و بروجرد است.

کوی علی‌آباد خرم‌آباد چشم انتظار مسوولین + تصویر
 
سکونت حدود 300 هزار لرستانی در مناطق فرسوده
مدیرکل مدیریت بحران لرستان در اين خصوص گفت: طبق آمارها بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار لرستانی در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند.
رضا آریایی، افزود: در شهر خرم‌آباد مناطقی چون محله اسدآبادی، درب دلاکان، باغ دختران، پشته حسین‌آباد در خرم‌آباد و جعفری، سعدی در بروجرد جزء مناطق به‌شدت فرسوده بوده و نیازمند نوسازي هستند.
آریایی با اشاره به اينكه خرم‌آباد و بروجرد داراي بالاترين ميزان بافت فرسوده در استان هستند، بیان کرد: هم‌اکنون 54 هزار نفر در 257 هکتار بافت فرسوده بروجرد و 60 هزار نفر در و 254 هكتار از بافت‌های فرسوده خرم‌آباد ساکن هستند.
وی اظهار داشت: با توجه به قرار گرفتن استان لرستان برروي كمربند زلزله درحال حاضر 114 هزار نفراز جمعيت اين استان با خطر مواجه هستند.
کوی علی‌آباد خرم‌آباد چشم انتظار مسوولین + تصویر
 
 16 درصد از بافت‌های شهر لرستان نابسامان است
حبیب‌الله خجسته پور، سرپرست معاونت سیاسی امنیتی استانداری لرستان گفت: 16 درصد محدوده شهری استان بافت‌های نابسامان هستند.
وی بیان کرد: در حال حاضر مساحت بافت‌های نابسامان در لرستان 2025 هکتار معادل 16 درصد محدوده شهری استان است که از این میزان 901 مورد سکونتگاه غیررسمی (حاشیه‌نشینی) در قالب 1124 هکتار است.
سرپرست معاونت سیاسی امنیتی استانداری لرستان اضافه کرد: در این 16 درصد محدوده شهری، 370 هزار نفر معادل 35 درصد جمعیت استان ساکن هستند.
خجسته پور، گفت: در جلسه ستاد بازآفرینی استان 9 محله برای توانمندسازی و بهسازی مشخص شدند تا شاخص امنیت عمومی آنان ارتقاء یابد.
 حادثه ساختمان پلاسکو و قربانی شدن جان آتش‌نشانان بی‌گناه، زلزله شهرستان دورود و بروجرد و زلزله بم تلنگری محکم برای مسئولان و مردمی است که مالکان اماکن مناطق حاشیه شهرها هستند.
با توجه به اینکه در حال حاضر امکان مجبور کردن مالکان فرسوده برای تخریب و نوسازی ملک وجود ندارد، به نظر می‌رسد وجود ابزار قانونی محکم ضروری است.
انجام تبلیغات ویژه در خصوص خطرات ناشی از تکیه به دیوارهای فرسوده و خوابیدن در سایه‌سارهای ترک‌خورده نیز می‌تواند در کاهش این آسیب جدی اجتماعی و نوسازی و بهسازی این مناطق مؤثر باشد.

کوی علی‌آباد خرم‌آباد چشم انتظار مسوولین + تصویر
 
منبع: شبستان

دیدگاه‌ها   

#1 سعید 1395-11-03 16:15
پایین دست کوه بام خرم آباد رو ببینین چقدر بافت های فرسوده و زشتی وجود داره که میشه همونجا رو به یک چشم انداز ناب تبدیل کرد . از اونور هم پایین همون کوه سمت کرگانه همین بافت های زشت وجود داره که البته داره کم کم برداشته میشه ولی باید وقت بیشتری رو برای این کار در نظر بگیرن تا چشم انداز ورودی شهر تغییر کنه .
نقل قول کردن
#2 محمود 1395-11-11 02:56
مسئولین درد میبندد ولی برای درمان چکار کردند شهرداری مسکن شهر سازی و بانک مسکن برای بافت فرسود چه اقدام کردند نه خبری از وام ازان قیمت آست ونه خبری از پروانه ساخت رایگان حتما باید خانه‌ی ویران شود افرادی زیر اور بمیرند تا مسئولین به فکر چاره باشند،،،،،
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تذكر: نظرات حاوي توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمي‌شوند

بازگشت به بالا